Jednou vetou

Afganský prezident vyzval Pakistan, aby podporil mierové úsilie v Afganistane

Afganský prezident Ašraf Ghání

foto: TASR/AP

Afganský prezident Ašraf Ghání vyzval vo štvrtok Pakistan, aby využil svoj vplyv na zabezpečenie priamych rokovaní medzi vládou v Kábule a povstalcami hnutia Taliban. Informovala o tom agentúra DPA.

Ghání sa počas zriedkavej návštevy Islamabadu stretol s pakistanskými predstaviteľmi vrátane premiéra Imrána Chána s cieľom zlepšiť napäté vzťahy medzi oboma krajinami.

Zaríf odmietol Trumpovu predstavu krátkej vojny ako „ilúziu“

Pakistanský minister zahraničných vecí Šáh Mahmúd Kurajší toto stretnutie označil za „produktívnu interakciu s afganskými predstaviteľmi“.

Vplyvný náčelník štábu pakistanských pozemných síl Kamar Badžva bol súčasťou bezpečnostnej delegácie, ktorá diskutuje o tom, ako by tieto dve krajiny mohli spolupracovať pri obmedzení cezhraničného pohybu islamistických militantov.

K návšteve afganského prezidenta prichádza niekoľko dní pred novým kolom rokovaní medzi USA a Talibanom, ktoré by sa malo začať v sobotu.

Spojené štáty začali priame rokovania s Talibanom v júli 2018 s cieľom nájsť mierové riešenie konfliktu v Afganistane.

„Ghání sa chce ubezpečiť, že Taliban tiež rokuje s jeho vládou predtým, než dosiahne akúkoľvek mierovú dohodu s Američanmi,“ uviedol nemenovaný pakistanský predstaviteľ oboznámený so stretnutiami.

Predpokladá sa, že Pakistan má veľký vplyv na členov afganského Talibanu, z ktorých väčšina údajne žije so svojimi rodinami v juhozápadnej časti krajiny v provincii Balúčistan.

Afganskí lídri začali mierovú konferenciu v Pakistane, bez Talibanu

Afganistan obviňuje pakistanskú tajnú službu z podpory islamistických extrémistov bojujúcich s afganskou vládou a medzinárodnými jednotkami. Pakistan toto obvinenia odmieta.

Podľa bezpečnostného analytika Fida Chána by „vyššia úroveň dôvery medzi Afganistanom a Pakistanom mohla zvýšiť šance na úspešné mierové úsilie“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia