Jednou vetou

Africká únia pozastavila členstvo Sudánu do vytvorenia prechodnej civilnej vlády

Sudánsky demonštrant reaguje počas protestu na Námestí Ozbrojených síl v Chartúme 17. apríla 2019.

foto: TASR/AP

Mierová a bezpečnostná rada Africkej únie (AÚ) pozastavila Sudánu s okamžitou platnosťou účasť na všetkých aktivitách AÚ po krvavých zásahoch voči civilistom v hlavnom meste Chartúm. Oznámila to vo štvrtok na Twitteri, uviedla agentúra AP.

Pozastavenie členstva Sudánu v AÚ zostane v platnosti až do zriadenia prechodnej civilnej vlády, ktorá je „jediným spôsobom, ako sa môže Sudán dostať zo súčasnej krízy“.

Opozícia chce v Sudáne pokračovať v protestoch až do zosadenia vojenskej vlády

AÚ zverejnila svoje rozhodnutie po zasadnutí rady v súvislosti s krízou v Sudáne. Podľa agentúry AP si strety medzi armádou a protestujúcimi vyžiadali za posledné tri dni už najmenej 108 mŕtvych.

Predseda Komisie AÚ Moussa Faki začiatkom týždňa násilie v Sudáne ostro odsúdil. Tamojšiu vládnucu vojenskú radu vyzval, aby „chránila civilistov pred ďalšími útokmi“.

Armáda začala zasahovať proti opozičnému hnutiu v pondelok, keď násilne rozohnala jeho hlavný okupačný protest pred centrálou ozbrojených síl v Chartúme.

OSN sťahuje zo Sudánu svojich pracovníkov

Vojenská rada, ktorá v apríli prevzala v krajine moc, v utorok oznámila zrušenie dohody s opozíciou o prechode moci na civilnú vládu a ohlásila zámer usporiadať v najbližších deviatich mesiacoch voľby.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia