Airbus bude brexit stáť desiatky miliónov eur

Airbus. Foto: ilustračné, pixabay.com
Odchádzajúci šéf Airbusu Tom Enders uviedol, že firma míňa milióny eur na prípravu na dôsledky odchodu Británie z Európskej únie (EÚ). Upozornil, že brexit môže ovplyvniť budúce investície koncernu v Británii.

Akcie Airbusu výrazne posilňujú. Koncern vo štvrtok zverejnil výsledky za posledný štvrťrok vlaňajška, ktoré prekonali očakávania, vo svojom výhľade počíta s nárastom zisku v tomto roku a oznámil, že po rokoch slabého predaja ukončí produkciu veľkokapacitného lietadla A380.

Každé krídlo na komerčné lietadlo Airbusu sa konštruuje a vyrába v Británii. Firma v krajine generuje tržby 6 miliárd GBP (6,82 miliardy eur) a zamestnáva tu vyše 14.000 ľudí.

Vedenie Airbusu a spoločnosti Emirates diskutujú o budúcnosti A380

Enders v rozhovore pre CNBC odmietol prezradiť presné náklady firmy na prípravu brexitu, priznal však, že ide o desiatky miliónov. Podľa Endersa nejde o žiadne drobné a náklady sa budú ďalej zvyšovať.

Presun výroby z Británie nemá v súčasnosti ekonomický zmysel, uviedol Enders. Varoval však, že brexit môže ovplyvniť budúce investičné rozhodnutia. „Otázkou je, či pri príprave nových programov budeme Veľkú Britániu stále považovať za to správne miesto.“

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie