Jednou vetou

Aj po roku Česi podporujú zákaz fajčenia v reštauráciách

Ilustračné foto

TASR/AP

Úplný zákaz fajčenia v reštauráciách a pohostinských zariadeniach v Česku podporuje aj po takmer roku platnosti 71 percent ľudí. Úplne proti je 12 percent Čechov, vyplýva z prieskumu Fakulty sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe a agentúry Ipsos. Informácie v pondelok priniesol spravodajský server Novinky.cz.

Zákaz fajčenia v reštauráciách víta 79 percent nefajčiarov, naopak prekáža 44 percentám fajčiarov. „Zatiaľ čo pred šiestimi rokmi priznávalo 28 percent fajčiarov, že so svojím fajčením obmedzujú slobodu nefajčiarov, tento rok ich podiel stúpol na 41 percent,“ uvádza prieskum.

Kým pre nefajčiarov je inhalácia tabakového dymu škodlivým zlozvykom (72 percent) či závislosťou (70 percent), 48 percent fajčiarov tejto rituál vníma ako úľavu od stresu. Za závislých sa považuje 44 percent z nich.

Prečítajte si tiež: Taliansko bude mať novú vládu. Ovplyvní to Európu?

Do prieskumu sa zapojilo 1080 respondentov.

Ako  informovali Novinky.cz, v českej Poslaneckej snemovni momentálne prerokúvajú poslanecký návrh na zmiernenie protifajčiarskeho zákona; oficiálne zákona o ochrane zdravia pred škodlivými účinkami návykových látok. Vláda s jeho zmiernením nesúhlasila. Podľa marcového českého vyjadrenia ministra zdravotníctva Adama Vojtecha prevážil medzi ministrami názor, že je ešte príliš skoro na posúdenie vplyvu zákona, ktorý platí od konca minulého mája.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia