Jednou vetou

Ajatolláh Chameneí obvinil USA z vyvolávania nepokojov v Iráne

Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí

foto: TASR/AP

Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí obvinil v sobotu Spojené štáty a ich spojencov z vyvolávania nepokojov v Iráne.

Štátna televízia citovala jeho vyjadrenia, že USA vytvorili koalíciu s inými regionálnymi štátmi, ktorá nie je schopná poraziť Irán. Chameneí nemenoval žiadnu konkrétnu krajinu z tejto koalície, ale konštatoval, že ekonomickým tlakom na Irán chce „oddeliť národ od systému“.

Stop rope! USA odmieta import z Iránu

„Ak by boli Spojené štáty schopné premôcť islamský systém, nepotrebovali by formovať koalíciu s notoricky známymi krajinami v regióne s cieľom vytvárať chaos, nepokoj a neistotu v Iráne,“ uviedol Chameneí.

Minulý týždeň ukazovali videá zverejnené na internete iránsku políciu, ako zasahuje slzotvorným plynom voči demonštrantom protestujúcim proti zhoršujúcej sa ekonomickej situácii v krajine.

Podobné demonštrácie zachvátili Irán aj koncom minulého roku, pričom sa rozšírili do 75 miest a stali sa najmohutnejšími od protestov, ktoré vypukli po sporných prezidentských voľbách v roku 2009. Protesty na prelome decembra a januára si vyžiadali najmenej 25 obetí a takmer 5000 osôb bolo zatknutých.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia