Ajatolláh Chameneí prirovnal Trumpa k „chytrejšiemu“ Reaganovi

Najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí

Foto: TASR/AP

Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí slovne zaútočil na amerického prezidenta Donalda Trumpa, keď vyhlásil, že jeho politika "neoslabí" túto islamskú republiku.

Chameneí v sérii tvítov a počas televízneho príhovoru v stredu naznačil, že americké snahy o kontrolu Iránu zlyhávajú odvtedy, čo bol šéfom Bieleho domu pred troma desaťročiami Ronald Reagan.

„Reagan bol mocnejší a chytrejší než Trump. Vedel tiež lepšie zahrať vyhrážky,“ vyhlásil ajatolláh, ktorého vo štvrtok citovala spravodajská stanica Slobodná Európa (RFE/RL).

KOMENTÁR: Donald Trump a Kim Čong-un akoby súperili o titul blázon roka

Pripomenul, že Spojené štáty v roku 1988 úmyselne zostrelili iránske dopravné lietadlo nad Perzským zálivom, pričom zahynulo všetkých 290 osôb na palube. Washington tvrdí, že išlo o omyl.

Chameneí povedal, že „Irán od Reaganových čias zaznamenal veľký pokrok vo všetkých oblastiach“. Dodal, že „tento trend bude pokračovať aj počas funkčného obdobia súčasného prezidenta USA“.

Séria nových prísnych sankcií

Podľa jeho slov sú všetky nádeje Washingtonu, že sa islamská republika podvolí alebo oslabí, márne. Trump označil Irán, kde má Chameneí v otázke vládnej politiky posledné slovo, za „diktatúru“ a jeho administratíva uvalila na Teherán sériu nových prísnych sankcií ohľadom testovania balistických striel.

Biely dom taktiež obviňuje Irán z vyzbrojovanie šiitských húsijských povstalcov v Jemene, ktorí bojujú proti Saudskou Arábiou podporovanej vláde. Teherán však tieto tvrdenia odmieta.

Trump pohrozil aj odstúpením USA od jadrovej dohody z roku 2015, ktorá obmedzuje jadrové aktivity Iránu, ak islamská republika nebude dodržiavať záväzky vyplývajúce z tohto prelomového dokumentu.

Môže vás zaujímať

Brazílsky prezident Bolsonaro oznámil, že má možno rakovinu kože