Jednou vetou

Ak bude musieť ČR vrátiť dotácie EÚ, zaplatiť by ich mal Agrofert, povedal Staes

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Ak Európska komisia príjme rozhodnutie, že Česká republika musí vrátiť dotácie vo výške takmer 11 miliónov eur vzhľadom na pretrvávajúce väzby premiéra Andreja Babiša na svoje bývalé podniky, tak túto sumu by nemali zaplatiť daňoví poplatníci, ale firmy združené pod značkou Agrofert.

Uviedol to v utorok večer belgický europoslanec Bart Staes, ktorý je od roku 1999 členom Výboru Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu (BUDG). Staes je členom frakcie Zelení/Európska slobodná aliancia (EFA), ktorá v roku 2018 opakovane upozorňovala exekutívu EÚ na konflikt záujmov týkajúci sa Babiša, spoločnosti Agrofert a prideľovania európskych dotácií.

Kvôli demonštráciám sa vláda meniť nebude, nie sme Slovensko, uviedol Babiš

Staes sa v utorok večer zúčastnil na občianskom protestnom podujatí, ktoré zorganizovala česká komunita v Bruseli pod názvom Česi v Belgicku chcú demisiu Andreja Babiša. Organizátori pripomenuli, že podujatie je prejavom solidarity s protestnými akciami Milion chvilek pro demokracii, ktoré sa konali alebo sa pripravujú v mestách Českej republiky.

Staes na otázku médií, prečo prišiel podporiť tento protest, odpovedal, že v prípade premiéra Babiša ide o jasný prípad konfliktu záujmov, o zneužitie peňazí daňových poplatníkov a nerešpektovanie európskych zákonov, čiže finančných regulácií EÚ, kde sa jasne uvádza, že konflikt záujmov je zakázaný a neprijateľný.

Senátori zriadili komisiu na vyhodnotenie auditov týkajúcich sa Babiša

„Môj odkaz pre ľudí z Česka je: pokračujte vo svojom boji, lebo ste v práve a musíte sa postaviť spôsobu, akým Babiš a vláda Českej republiky reaguje na audit a vyšetrovanie zo strany Európskej komisie,“ uviedol poslanec.

Dodal, že jeho druhý odkaz je pre eurokomisiu, lebo tá príliš neskoro zareagovala na „už dlhší čas známe“ skutočnosti. Staes pripomenul, že europarlament už v roku 2014 upozornil na zneužitie európskych fondov, s ďalšími informáciami prišli česká pobočka Transparency International aj českí Piráti.

Česi v Belgicku sa pridali k občianskym protestom proti Babišovi

„Keď sme začali vlani v septembri vo výbore BUDG vyšetrovanie, tak Európska komisia mala zakročiť okamžite, už v októbri alebo v novembri, a nie až po veľmi silnom tlaku, ktorý europoslanci vyvinuli na komisiu v novembri a decembri,“ opísal situáciu Staes.

Dodal, že eurokomisia začala vyšetrovať tieto veci až začiatkom tohto roku a trvalo dlho, kým došli ku konečným záverom. „Tie však mali byť prijaté dávno pred voľbami do Európskeho parlamentu a nie až po eurovoľbách. Toto je neprijateľné, lebo českí voliči mali mať informácie o tom, ako sa veci majú,“ skonštatoval.

Belgický europoslanec spresnil, že úlohou Výboru EP pre kontrolu rozpočtu je presvedčiť sa, že peniaze zo zdrojov EÚ sú rozdeľované správne a v súlade so zákonom, čiže bez konfliktu záujmov.

Babiš podľa právnikov EK naďalej ovláda Agrofert a je v konflikte záujmov

„Je jasné, že Babiš zneužil svoje postavenie v českej vláde, najskôr ako minister financií a neskôr aj ako premiér,“ povedal Staes. Podľa jeho slov sa Babiš tým, že je vo vrcholovej politike a neprestal byť podnikateľom, keď riadi Agrofert a ďalšie spoločnosti spadajúce pod Agrofert, vlastne „postaral, že európske peniaze šli do jeho spoločností“.

Na otázku, ako vníma skutočnosť, že Česká republika možno bude musieť vrátiť eurodotácie, Staes vysvetlil, že nie je správne, aby túto finančnú záťaž znášali českí daňoví poplatníci. „Ak padne takéto rozhodnutie, tak by tieto peniaze mali vrátiť spoločnosti patriace pod Agrofert a nie daňoví poplatníci. Tí nie sú vinní. Vina padá na určité politické zoskupenie ľudí, ktorí zneužili svoje postavenie a nasmerovali tieto peniaze do svojho podnikania,“ uviedol europoslanec.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia