Jednou vetou

Ak chcú USA rokovať, mali by voči Iránu prejaviť rešpekt, vyhlásil Zaríf

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf.

Foto: TASR/AP

Irán nikdy nepodľahne nátlaku zo strany Spojených štátov. Ak Washington chce s Teheránom rokovať, mal by ho rešpektovať. V pondelok to podľa agentúry Reuters vyhlásil iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf.

„Irán sa nikdy nepodvolí nátlaku Spojených štátov… Amerika by sa mala snažiť Irán rešpektovať… Ak chcú rokovať s Iránom, mali by prejaviť úctu,“ povedal Zaríf v prejave vo vysielaní štátnej televízie.

Napätie medzi Teheránom a Washingtonom sa vystupňovalo po tom, čo prezident Spojených štátov Donald Trump jednostranne odstúpil od historickej jadrovej dohody veľmocí s Iránom z roku 2015 a znova zaviedol voči islamskej republike sankcie.

Irán podal v OSN sťažnosť v súvislosti s americkým špionážnym dronom

Nepriateľstvo medzi oboma krajinami zosilnelo v uplynulých týždňoch, keď Irán zostrelil americký dron nad citlivými vodami Perzského zálivu a ešte predtým došlo k sérii útokov na tankery. Tieto útoky Washington pripisuje Teheránu, ktorý to však odmieta.

Trump vyzval na rokovanie s iránskymi vládnymi predstaviteľmi bez predbežných podmienok. Teherán to vylúčil s tým, že Trump by sa mal vrátiť k dohode, ak chce s Iránom diskutovať.

Ázijské štáty doviezli v máji najmenej iránskej ropy za päť rokov

Washington minulý týždeň oznámil nové kolo sankcií voči iránskemu najvyššiemu vodcovi ajatolláhovi Alímu Chameneímu i ďalším vysokopostaveným predstaviteľom vrátane Zarífa.

Teherán najnovšie sankcie označil za „idiotské“ a varoval USA pred narušením jeho vzdušného priestoru. Podľa Washingtonu sa ale dron v čase zostrelenia nachádzal nad medzinárodnými vodami.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia