Jednou vetou

Ak padne vláda, poverím Babiša znova, povedal Zeman

Prezident Českej republiky Miloš Zeman

foto: TASR

Ak sa na budúci piatok podarí opozícii vysloviť českej vláde nedôveru, prezident Miloš Zeman opäť poverí zostavením nového kabinetu Andreja Babiša (ANO). Povedal to vo štvrtok v rozhovore pre televíziu Barrandov.

„Mám dva pokusy. Ústava mi umožňuje, aby vláda v demisii vládla niekoľko mesiacov, a to už sa horúce hlavy upokoja a vychladnú,“ konštatoval Zeman v rozhovore, z ktorého citoval spravodajský portál Novinky.cz.

Hlasovanie o nedôvere Babišovej vláde, ktoré vyvolala opozícia, sa v Snemovni uskutoční na budúci piatok. Hlava štátu však neverí, že sa opozícii podarí vládu položiť. „Domnievam sa, že ak sú poslanci rozumní, ako boli senátori pri voľbe svojho predsedu, tak to bude plesknutie do vody a že návrh na vyslovenie nedôvery (vláde) získa len malú podporu,“ povedal prezident a spýtal sa, čo by po vyslovení nedôvery vláde bolo krokom B.

Tisíce demonštrantov na Václavskom námestí žiadajú demisiu Babiša

„Nemám rád koalície porazených a nemám rád, keď porazení neunesú svoju porážku. Doteraz som nepochopil, prečo ODS alebo Piráti nespolupracovali s vládou,“ poznamenal český prezident.

Celá kauza, týkajúca sa premiérovho syna Andreja Babiša, sa podľa Zemana onedlho rozplynie. „Moja prognóza? Že sa to skončí, že sa to rozplynie. Že časť slušnejších ľudí si uvedomí, že sa dostala psychickou chorobou mladého Babiša na príliš tenký ľad a v rámci zachovania vlastnej povesti z toho vycúva,“ uviedol Zeman.

„Viete, v mojom videní sveta, ktoré nikomu nevnucujem, sa stalo stručne povedané to, že pár revolverových novinárov prepadlo v jeho švajčiarskom byte duševne chorého muža a zverejnilo záznam tohto rozhovoru,“ povedal Zeman.

Babišov syn obvinil svojho otca z klamstva

„V podstate by sa nestalo nič, pretože ten záznam nie je príliš zaujímavý, keby ten muž nebol synom premiéra. Teraz sa musíte pýtať, či ten človek je duševne chorý, alebo nie je. Podľa môjho názoru aj ten záznam svedčí o duševnej chorobe, konkrétne povedané, ako by povedali lekári, o schizofrénii,“ uviedol český prezident s dodatkom, že sám však nie je lekár.

Usudzuje tak však podľa toho, že sa mladý Babiš novinárom zveril s tým, že nevedel, ako dokumenty týkajúce sa kauzy Čapí hnízdo podpisuje. „Duševne zdravý človek vie, čo podpisuje. Ja tiež musím podpisovať stovky dokumentov,“ doplnil Zeman.

Podľa prezidenta mladý Babiš nebol unesený na Krym manželom svojej lekárky Petrom Protopopovom. To, že odišiel dobrovoľne, dokladajú podľa Zemana fotografie premiérovho syna, ktoré zverejnil denník Právo.

Dôvera v Zemana poklesla, vyplýva z prieskumu

Kauzu okolo údajného únosu Babišovho syna z prvého manželstva na Krym, anektovaný Ruskom, odštartoval v pondelok 12. novembra server Seznam Zprávy, ktorý zverejnil rozhovor so samotným Andrejom Babišom mladším. Ten žije v súčasnosti vo Švajčiarsku u svojej matky. Podľa jeho slov ho na Kryme zadržiaval bývalý vodič spoločnosti Agrofert Petr Protopopov, ktorého manželka-psychiatrička mala podľa dostupných informácií vypracovať správu so záverom, že Babiš mladší nie je zdravotne spôsobilý.

Premiér Babiš označil kauzu za vykonštruovanú a uviedol, že polícia už v máji podozrenie z únosu vyvrátila. Jeho syn podľa neho trpí schizofréniou a návštevu novinárov u syna vo Švajčiarsku charakterizoval ako hyenizmus.
Babiša vyzvali na odstúpenie aj všetky opozičné strany v Poslaneckej snemovni a v uznesení takisto Senát českého parlamentu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia