Jednou vetou

Ak pozmeníte štátnu hymnu, môžete skončiť vo väzení

Čína pripravuje návrh zákona, ktorý stanovuje správny spôsob spievania štátnej hymny, a zvažuje aj trestanie ľudí, ktorí sa odchýlia od oficiálnych noriem, väzením. Informovali o tom dnes čínske štátne médiá.

„Tým, čo to porušia, napríklad so zlým úmyslom pozmenia text hymny, bude hroziť trestné stíhanie alebo väzenie v dĺžke do 15 dní,“ napísala tlačová agentúra Sinchua.

 

Kým paródie štátnych hymien a ďalších oficiálnych procedúr sú v mnohých iných krajinách prípustné, návrh čínskeho zákona je ďalším príkladom vážneho prístupu krajiny ku všetkým oficialitám, uviedla tlačová agentúra DPA.

Minulý mesiac sa objavila informácia, že cenzori odstránili z čínskeho internetu všetky zmienky o Mackovi Puf, pretože táto vymyslená postavička z rozprávok pre deti sa údajne podobá na čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga.

 

Hymnu bude zakázané využívať na pohreboch a pri ďalších „nevhodných“ súkromných príležitostiach, v komerčných reklamách a ako hudobnú kulisu vo verejných priestoroch.

Povolená bude iba na oficiálnych politických zhromaždeniach, športových podujatiach a pri ďalších „vhodných príležitostiach“.

V správe agentúry Sinchua sa neuvádza, kedy by mala táto legislatíva vstúpiť do platnosti.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia