Jednou vetou

Ak USA začnú vyvíjať rakety stredného doletu, urobí tak aj Rusko, vyhlásil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin

foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu vyhlásil, že ak Spojené štáty začnú vyvíjať rakety stredného doletu, urobí tak aj Rusko. Informovala o tom agentúra AP.

Putin podľa agentúry RIA Novosti uviedol, že „ak sa Spojené štáty domnievajú, že by mali mať zbrane, ktoré sú teraz predmetom Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF), Rusko to bude robiť tiež“.

Ruský prezident pripomenul, že Spojené štáty už v roku 2002 jednostranne odstúpili od Zmluvy o protiraketovej obrane, ktorá „bola jedným z pilierov medzinárodnej bezpečnosti“. Poznamenal, že sa odohralo „v tichosti“, bez vysvetlení a uvedenia dôvodov.

Rusko sa zľaklo a zrušilo kontrakt na predaj raketového systému do Azerbajdžanu

„Teraz sa deje to isté, ale (Američania) rozmýšľajú, na koho by svoj – podľa mňa nedomyslený – krok (rozhodnutie odstúpiť od INF) zvalili,“ vyhlásil šéf Kremľa. Putin uviedol, že mnohé iné krajiny – „a je ich už zrejme desiatka“ – rakety stredného doletu vyrábajú, „len Rusko a Spojené štáty samy seba (v ich výrobe) obmedzili“ zmluvou INF.

Putin v tejto súvislosti vyslovil predpoklad, že podľa Američanov sa „situácia zmenila natoľko, že aj USA musia mať také zbrane“. „Aká bude naša odpoveď? Jednoduchá: potom to budeme robiť aj my,“ uzavrel Putin.

Po vypovedaní INF budú potrebné záruky pre nešírenie jadrových zbraní, tvrdí Ružička

V rozhovore s novinármi Putin prišiel aj s tvrdením, že Washington rozhodol o odstúpení od INF dávno predtým, než to verejne oznámil. Objasnil, že americký Kongres ešte pred spomínaným zverejnením plánov na odstúpenie USA od INF vyčlenil financie na vývoj príslušných rakiet.

„Znamená to, že rozhodnutie bolo prijaté dávno, len v tichosti. Mysleli si, že si to nevšimneme, ale v rozpočte Pentagónu vývoj týchto striel bol. Až potom verejne oznámili, že odstupujú“ od INF, skonštatoval Putin.

Pokračoval, že „ďalším krokom bolo začal hľadať niekoho, na koho to celé zvaliť“, pričom „najjednoduchšie a najobvyklejšie pre človeka zo Západu je obviňovať Rusko“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia