Jednou vetou

Ak USA zrušia sankcie, Irán bude ochotný s nimi rokovať, uviedol Rúhání

Iránsky prezident Hasan Rúhání

Foto: TASR/AP

Iránsky prezident Hasan Rúhání vo štvrtok povedal, že Irán bude "samozrejme" ochotný rokovať so Spojenými štátmi, ak americký prezident Donald Trump zruší sankcie a skoncuje so svojou politikou vyvíjania maximálneho tlaku na Teherán.

„Ak sa dostaneme k tomu, že tieto predbežné podmienky budú splnené, existuje samozrejme možnosť na rozhovory s Amerikou,“ povedal podľa agentúry AFP Rúhání novinárom v New Yorku. Agentúra AP píše, že iránsky prezident USA vyzval, aby v prospech „dialógu, logiky a rozumu“ skoncovali s politikou „maximálneho tlaku“.

Rúhání žiada USA a európskych lídrov o dôkazy, že Irán útočil v SA

Rúhání sa takto vyjadril deň po tom, ako vystúpil s prejavom v rozprave 74. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN. V prejave obvinil Washington z „medzinárodného pirátstva“, akého sa voči Teheránu dopustil opätovným uvalením ekonomických sankcií. Tie USA zaviedli po tom, ako vlani odstúpili od jadrovej dohody uzavretej ešte v roku 2015 medzi Teheránom a šiestimi svetovými mocnosťami — Britániou, Čínou, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom a USA.

Iránska ekonomika od vtedy kolabuje pod náporom nových amerických sankcií, píše AP. Dodáva, že USA v stredu zaviedli ďalšie sankcie, ktoré sa tentoraz týkajú šiestich čínskych spoločností, dovážajúcich iránsku ropu.

Môže vás zaujímať

ČESKO: Minister zdravotníctva Adam Vojtěch odstúpil z funkcie