Jednou vetou

Akademická obec v Taliansku sa ospravedlnila za antisemitské zákony

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Talianski akademici sa vo štvrtok ospravedlnili za to, že sa ich obec v období fašizmu nedokázala postaviť proti tamojším antisemitským zákonom. Ich iniciatíva prichádza 80 rokov po tom, ako boli tieto kontroverzné rasové opatrenia zavedené, informovala tlačová agentúra DPA.

V septembri 1938 boli Židia vylúčení z talianskych škôl, univerzít a výskumných inštitúcií. Mnohí nežidovskí profesori vtedy bez rozpakov zaujali miesta po ich prenasledovaných židovských kolegoch.

„Tu, pred mnohými rokmi, sa stali veci, ktoré sa nikdy nemali stať,“ vyhlásil dekan Univerzity v Pise Paolo Mancarella počas podujatia, na ktorom sa zúčastnili mnohí ďalší vedúci činitelia talianskych univerzít.
Mancarella dodal, že následkom rasových zákonov z roku 1938 prišlo o svoju prácu 448 židovských profesorov, zatiaľ čo viac než 6000 detí židovského pôvodu vylúčili zo škôl.

Le Penová by podľa súdu mala podstúpiť psychiatrické testy

Fašistický diktátor Benito Mussolini zaviedol antisemitské zákony so zámerom posilniť vzťahy Talianska s nacistickým Nemeckom Adolfa Hitlera po tom, ako nariadil vypracovanie „rasového manifestu“ o čistote talianskej rasy.

Talianska armáda však počas druhej svetovej vojny vzdorovala požiadavkám Nemecka posielať Židov do koncentračných táborov a deportácie sa začali iba v roku 1943, keď už bol Mussolini zosadený a Nemci okupovali časti Talianska.

Centrum pre súčasnú židovskú dokumentáciu (CDEC) v Miláne v roku 2015 odhadlo, že do nacistických táborov sa dostalo 9800 židov, pričom iba približne 12 percent z nich prežilo.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google