Jednou vetou

Aktivista Chu Ťia ostane počas Merkelovej návštevy Číny v domácom väzení

Čínsky prezident Si Ťin-pching si podáva ruku s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou počas ich stretnutia v Pekingu 24. mája 2018

foto: TASR/AP

Na známeho čínskeho prodemokratického aktivistu Chu Ťiaa uvalili počas návštevy nemeckej kancelárky Angely Merkelovej domáceho väzenie. S odvolaním sa na jeho slová o tom píše agentúra DPA.

„Každý rok, keď navštívi Čínu, som buď vo väzbe, alebo v domácom väzení,“ povedal Chu Ťia pre nemeckú agentúru. Dodal, že domácu väzbu na neho uvalili v stredu a skončí sa po Merkelovej odchode z Číny, teda v piatok.

Čínska vláda často počas Merkelovej návštev v krajine zadržiava občianskych aktivistov, aby sa s ňou nemohli osobne stretnúť. Kancelárka sa v minulosti rozprávala napríklad s významným čínskym právnikom v oblasti občianskych práv Ťiang Tchien-jungom, ktorý je teraz vo väzení pre obvinenie z rozvratnej činnosti.

Merkelová pricestovala na dvojdňovú návštevu do Číny

Nemecká vláda sa na vysokej úrovni za prepustenie Ťiang Tchien-junga opakovane zasadzovala. Angela Merkelová absolvovala vo štvrtok v Pekingu pracovné raňajky s tamojším premiérom Li Kche-čchiangom. Medzinárodní i čínski aktivisti apelovali, aby kancelárka počas svojho pobytu otvorila aj tému ľudských práv a zadržiavaných aktivistov.

Premiér Li Kche-čchiang sa na tlačovej besede po stretnutí vyhol odpovedi na otázku v súvislosti s osudom čínskej poetky Liou Sia. Vdovu po disidentovi a laureátovi Nobelovej ceny za mier Liou Siao-poovi už osem rokov zadržiavajú v domácom väzení bez vznesenia obvinení. Nemecko sa za prepustenie 57-ročnej poetky zasadzuje zatiaľ bez úspechu.

Merkelová sa má vo štvrtok v rámci svojej dvojdňovej návštevy stretnúť aj s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia