Aktivisti na protestnom zhromaždení odsúdili vraždy turistiek z Európy

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Približne sto ľudskoprávnych aktivistov sa v sobotu zišlo pred dánskym veľvyslanectvom v marockom hlavnom meste Rabat na proteste proti vražde dvoch škandinávskych turistiek.

Marocké úrady objavili telá 24-ročnej Louisy Vesteragerovej Jespersenovej z Dánska a 28-ročnej Maren Uelandovej z Nórska neďaleko vrcholu hory Tubkál v pohorí Vysoký Atlas. Obe ženy mali podrezané hrdlá.

V súvislosti s prípadom zatkli už celkovo 13 osôb, pričom miestne úrady tvrdia, že ide o teroristický čin.

Po zatvorení prístavov hrozia migrantom Vianoce na mori

Marocké úrady a dánska polícia sa zároveň usilujú verifikovať videozáznam cirkulujúci na internete, na ktorom môže byť zachytené zabitie jednej z turistiek.

Na videozázname je počuť, ako údajný vrah kričí, že čin je „pomstou za našich bratov v Hadžíne“. Hadžín je mesto na východe Sýrie, kde vojenská koalícia pod velením USA uskutočňuje nálety proti militantom džihádistickej organizácie Islamský štát (IS), informovala tlačová agentúra DPA.

Marocká prokuratúra vyšetruje i ďalší videozáznam, ktorý bol zrejme vytvorený týždeň pred útokom na škandinávske turistky. Štyri osoby na danom videozázname prisahajú vernosť vodcovi IS abú Bakrovi Bagdádímu.

Obrat pašeráčky Terezy – nová viera ju má dostať z väzenia von

„Maroko je tolerantná krajina a my – ľud a vláda – budeme bojovať proti extrémizmu všetkými možnými spôsobmi,“ povedal pre DPA jeden z demonštrantov. Ďalšie protestné zhromaždenie je naplánované pred nórskou ambasádou v Rabate, potvrdili ľudskoprávni aktivisti.

Môže vás zaujímať

Päť ľudí, vrátane troch detí, zahynulo pri streľbe v dome v Kalifornii