Jednou vetou

Aktivisti v centre Moskvy vyjadrili podporu väznenému Sencovovi

Ukrajinský režisér Oleh Sencov.

Foto: TASR/AP

Pred sídlom kancelárie prezidenta Ruskej federácie v centre Moskvy sa v stredu konala akcia na podporu ukrajinského režiséra Oleha Sencova, ktorý bol v Rusku odsúdený na 20 rokov väzenia za údajnú prípravu teroristického útoku na Kryme. Zhromaždenie sa konalo niekoľko hodín pred tým, ako Sencovovi v stredu v Štrasburgu udelia Sacharovovu cenu za slobodu myslenia.

Ako v stredu informovala rozhlasová stanica Echo Moskvy, významné ocenenie v Sencovovom mene prevezme jeho sesternica Nataľja Kaplanová a jeho právnik Dmitrij Dinze.

Prečo vybrali Sencova, a nie Savčenkovú, pýta sa Moskva

Oleh Sencov je odporcom anexie polostrova Krym Ruskom, ku ktorej došlo v roku 2014. V tom istom roku ho na Kryme aj zadržali a o rok neskôr v Rusku odsúdili na 20 rokov väzenia za sprisahanie s cieľom vykonať teroristický útok.

Sencov obvinenia popiera a odmietol požiadať ruského prezidenta Vladimira Putina o milosť. Od 14. mája držal protestnú hladovku za prepustenie 65 Ukrajincov väznených v Rusku – vrátane seba -, ktorých nazýva politickými väzňami. Hladovku ukončil 6. októbra, pretože mu podľa jeho advokáta hrozilo nútené podávanie výživy.

Merkelová vyzvala Putina, aby prepustil ukrajinských námorníkov

Proti jeho väzneniu protestujú viaceré mimovládne organizácie, kritika Kremľa zaznela aj z EÚ a v júni na jeho prepustenie vyzval Európsky parlament, ktorého vedenie v októbri tohto roku rozhodlo, že Sencovovi udelí Sacharovovu cenu. Nomináciu 42-ročného Oleha Sencova predložil v septembri v mene frakcie Európskej ľudovej strany slovenský europoslanec Eduard Kukan.

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia každoročne – od roku 1988 – udeľuje Európsky parlament tým jednotlivcom a organizáciám, ktorí bojujú za ľudské práva a slobody. Víťazi alebo ich príbuzní si svetoznámu cenu preberajú v Štrasburgu počas decembrového plenárneho zasadnutia zákonodarného zboru EÚ.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia