Jednou vetou

Aktivisti za klimatickú zmenu už tretí deň obmedzujú dopravu v Londýne

Demonštranti blokujú cestu na moste Waterloo počas klimatického protestu 15. apríla 2019 v Londýne.

foto: TASR/AP

Členovia aktivistickej skupiny Extinction Rebellion pokračujú už tretí deň v protestoch za klimatické zmeny a blokujú dopravu na viacerých významných dopravných uzloch v centre Londýna, informovala v stredu na svojej webovej stránke stanica BBC.

Demonštranti od pondelka obmedzujú dopravu na križovatkách Mramorový oblúk, Oxford Circus a Piccadilly Circus, ako aj na Parlamentnom námestí a na moste Waterloo.

Polícia protesty obmedzila len na Mramorový oblúk; demonštranti však zostali aj na ďalších miestach, uvádza na svojom webe stanica Sky News.

Švédska tínedžerka varuje, že v boji proti klimatickým zmenám dochádza čas

Extinction Rebellion v stredu oznámila, že naruší prevádzku jednej linky nadzemnej železnice. Chce tým vystupňovať kampaň, ktorá od vlády žiada, aby v súvislosti s klimatickými zmenami a ekologickou krízou bezodkladne konala.
Stredajšie vyčíňanie aktivistov na vlaku ľahkej koľajovej mestskej hromadne dopravy vo východnej časti Londýna (Docklands Light Railway, DLR) v štvrti Canary Wharf spôsobilo kratšie meškania na trati medzi stanicami Bank a Lewisham.

Muž a žena rozprestreli na streche vozňa transparent a ďalší muž si prilepil ruku k oknu vlaku. Britská železničná polícia (BTP) podľa Sky News zatkla na základe z podozrenia z narušenia premávky na železnici jedného muža.
Polícia od začiatku týždňa zatkla už takmer 300 ľudí, väčšinu z nich za rušenie verejného poriadku, uvádza BBC.

Švédska aktivistka Greta Thunbergová sa stretla s pápežom Františkom

Primátor Londýna Sadiq Khan demonštrantov vyzval, aby si „veci znova premysleli“, a dodal, že verejná doprava pomáha v boji proti klimatickým zmenám a narušenia prevádzky londýnskeho metra môžu „ohroziť bezpečnosť Londýnčanov“. Khan reagoval na pôvodné plány demonštrantov, ktorí sa chceli zamerať na londýnske metro.

Protesty za klimatické zmeny sa podľa ich organizátorov konajú vo viac ako 80 mestách v 33 krajinách a demonštranti vyjadrili ochotu pokračovať v blokovaní Londýna do 29. apríla.

Môže vás zaujímať

VATIKÁN: Pápež František vyzval na ukončenie vojny v Líbyi