Jednou vetou

Aktivisti za práva bezdomovcov pri Notre-Dame tiež požadovali „strechu“

Žena drží transparent s nápisom "Miliarda pre Notre-Dame, nula pre bezdomovcov" v Paríži 22. apríla 2019

foto: TASR/AP

Desiatky obhajcov sociálneho bývania protestovali v pondelok pri požiarom poškodenej katedrále Notre-Dame v Paríži a požadovali, aby úrady pamätali na najchudobnejších ľudí Francúzska. Protestujúci tým reagovali na darcov, ktorí prisľúbili miliardu dolárov na obnovu katedrály a jej zničenej strechy, napísala agentúra AP.

Približne 50 ľudí z francúzskeho združenia bezdomovcov sa blízko katedrály Notre-Dame (Chrámu Matky Božej) zhromaždilo aj s pútačmi s nápisom „1 miliarda za 24 hodín“.

Požiarom poškodená katedrála Notre-Dame je stabilizovaná

Prítomní skandovali heslá namierené voči Bernardovi Arnaultovi, francúzskemu miliardárovi a šéfovi spoločnosti s luxusným tovarom LVMH (Moët Hennessy – Louis Vuitton). Ten minulý týždeň prisľúbil na obnovu chrámu 200 miliónov eur. Niektorí protestujúci skandovali heslo „Notre-Dame potrebuje strechu, aj my potrebujeme strechu!“.

„Sme tu… aby sme trochu aj skritizovali týchto miliardárov, ktorí sa predvádzajú finančnými darmi na obnovu Notre-Dame,“ povedal pre AP hovorca združenia Právo na bývanie Jean-Baptiste Eyraud.

Parížska polícia tento pokojný protest na ostrove Île de la Cité v centre metropoly, kde sa chrám nachádza, monitorovala, ale nezasiahla proti nemu a zhromaždenie sa po niekoľkých hodinách rozišlo.

Dresy PSG s vyobrazením Notre Dame sa vypredali za pol hodinu

Okrem Arnaulta prisľúbil 100 miliónov eur na obnovu katedrály i ďalší miliardár, Francois Pinault so synom. Financie pôjdu z ich holdingovej spoločnosti Artemis, ktorá vlastní dražobnú sieň Christie’s a je tiež hlavným akcionárom v módnej značke Gucci.

Po nedeľnej veľkonočnej bohoslužbe parížsky arcibiskup Michel Aupetit povedal, že úrady by mali znovu premyslieť plán pre celý ostrov a urobiť tam miesto aj chudobným.

Arcibiskup dodal: „Chudobní ľudia a bezdomovci sú tu (v Notre-Dame) doma… Vždy môžu do kostola prísť a pookriať v ňom a vedia, že ich nikto nevyhodí.“

Môže vás zaujímať

Tokio hlási najviac nových prípadov od mája, India prekročila 600-tisíc infikovaných