Jednou vetou

Aktivistu Leva Ponomariova prepustili po dvoch týždňoch z väzenia

Ilustračné foto.

Foto: TASR

Po dvoch týždňoch väzenia prepustili v piatok ruské úrady aktivistu Leva Ponomariova, ktorý bol ešte na začiatku decembra odsúdený za zvolávanie nepovolenej demonštrácie pred sídlom Federálnej bezpečnostnej služby (FSB). Informovala o tom agentúra AFP.

Svoje prepustenie potvrdil novinárom telefonicky samotný Ponomariov, predseda organizácie Za ľudské práva a bývalý poslanec.

„Samozrejme, že sa nevzdám svojej činnosti a budem pokračovať v organizovaní protestov“, uviedol 77-ročný aktivista a dodal, že sa aj napriek pobytu vo väzení cíti dobre.

Stovky ľudí protestovali pred čínskou ambasádou proti útlaku Ujgurov

Ponomariov požiadal ešte minulý týždeň neúspešne o prepustenie z väzby, aby sa mohol zúčastniť na pohrebe aktivistky Ľudmily Alexejevovej, na ktorom bol okrem iných prítomný aj ruský prezident Vladimir Putin.

Ten vo štvrtok počas výročnej tlačovej konferencie v Moskve obhajoval zatknutie Ponomariova, s poukazom na nutnosť predísť „masovým nepokojom“ podobným tým, aké vo Francúzsku vyvoláva tzv. hnutie žltých viest.

Ponomariov bol 5. decembra odsúdený na 25 dní väzenia za to, že na svojej stránke na sociálnej sieti Facebook zvolával na zhromaždenie na podporu niekoľkých tínedžerov obvinených z extrémizmu. Ponomariovovi neskôr súd znížil trest na 16 dní väzenia.

Pápež vyzval páchateľov pohlavného zneužívania, aby sa vydali spravodlivosti

Ruský parlament tento týždeň schválil návrh zákona, podľa ktorého môžu úrady potrestať organizátorov neschválených protestov, na ktorých sa zúčastní mládež, pokutou do výšky 50.000 rubľov (648 eur) alebo 15 dňami odňatia slobody.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia