Jednou vetou

Al-Džazíra tvrdí, že úrady zavreli jej pobočku v Sudáne

Al-Džazíra - ilustračné foto

ZDROJ: TASR

Sudánske úrady zatvorili redakciu panarabskej televízie al-Džazíra v hlavnom meste Chartúm a jej novinárom zakázali vykonávať svoju profesiu. S odvolaním sa na televíziu o tom v piatok informovala agentúra AP, podľa ktorej sa sudánske úrady ku kauze zatiaľ nevyjadrili.

Al-Džazíra tieto kroky sudánskej vojenskej vlády označila za „útok na slobodu médií, profesionálnu žurnalistiku a na základné právo dozvedieť sa a pochopiť, čo sa deje v Sudáne“.

K zatvoreniu pobočky al-Džazíry došlo krátko po tom, ako vojenská vláda v Sudáne varovala, že pokračujúce protesty v Chartúme predstavujú hrozbu pre bezpečnosť.

Kráľ Salmán označil údajné útoky Iránu za zločiny

Protesty v uliciach Chartúmu pokračovali aj vo štvrtok. Ich účastníci kritizovali nedostatok pokroku na rokovaniach medzi ich zástupcami a vojenským vedením krajiny, ktoré odmieta odovzdať moc civilistom.

Tieto rokovania sú stále prerušené. Predtým sa obe strany dohodli, že desaťčlennú vojenskú radu, ktorá v Sudáne prevzala moc 11. apríla po zosadení dlhoročného prezidenta Umara Bašíra, čomu predchádzali niekoľko mesiacov trvajúce opozičné protesty, má nahradiť nové, zmiešané vedenie.

Rokujúce strany sa však zatiaľ nedokázali dohodnúť na rozdelení kresiel vo vláde medzi zástupcov civilného sektora a armády. Protestujúci vyčítajú vojenskej rade, že kopíruje zosadený Bašírov režim.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia