Jednou vetou

Alvargonzález: Členovia NATO sa v prípade Iránu vo väčšine otázok zhodujú

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Členské štáty NATO síce nemajú jednotný názor na iránsky jadrový program, avšak v kritike ostatných krokov Teheránu panuje zhoda. V pondelok to počas jarného Parlamentného zhromaždenia (PZ) NATO v Bratislave vyhlásil generálny tajomník NATO pre politické záležitosti a bezpečnostnú politiku NATO Alejandro Alvargonzález.

„Jeden člen NATO neverí, že Irán (jadrovú) dohodu dodržiava a obáva sa, že Teherán vyvinie jadrové zbrane. Toto je skutočne bod, v ktorom sa nezhodujeme,“ pripustil španielsky diplomat. Ako však ďalej dodal, členovia Severoatlantickej aliancie sú jednotní „v ďalších dvoch bodoch, ktoré sú nemenej dôležité a malo by sa k nim pristupovať veľmi vážne“.

Alvargonzález poukázal v tejto súvislosti na iránsky raketový program, „ktorý by mohol viesť k mocenskej nerovnováhe v regióne (Blízkeho východu) a k jeho následnej destabilizácii“. Všetky štáty NATO sa zhodujú podľa jeho slov aj na tom, že „je nebezpečné, ak Irán podporuje rôzne milície a teroristické organizácie“. 

Slovensko je dôležitý člen NATO, nielen krajina na periférii Európy

„Nedostatok konsenzu je preto relatívny, pretože sa týkal len jednej otázky z troch,“ zdôraznil Alvargonzález na záver. Parlamentné zhromaždenie NATO slúži ako poradná medziparlamentná organizácia, ktorá sa schádza na svoje zasadania dvakrát do roka – na jar a na jeseň. Zasadnutia sa konajú v rôznych mestách. Jarné parlamentné zhromaždenie NATO sa koná pod záštitou Kancelárie Národnej rady SR 31. mája až 3. júna na Bratislavskom hrade.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia