Jednou vetou

Američana obvinili z pokusu o krádež predmetu z Auschwitzu

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Americký návštevník bývalého nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau v Poľsku sa pokúsil ukradnúť kovovú časť železničných koľajníc, kde z vozňov vykladali väzňov. V nedeľu o tom informovala Malgorzata Jurecková, hovorkyňa polície v juhopoľskom meste Osvienčim, ktoré bolo za druhej svetovej vojny okupované Nemeckom.

S. Arábia mala prístup do telefónu šéfa Amazonu Bezosa, uviedol vyšetrovateľ

Hovorkyňa podľa tlačovej agentúry AP uviedla, že 37-ročného muža obvinili z pokusu o krádež predmetu kultúrnej hodnoty. Zločin sa trestá maximálne desiatimi rokmi za mrežami. Muž sa k činu priznal, dodala Jurecková.

Toto pamätné miesto s múzeom čelí v posledných rokoch krádežiam aj vandalstvu. Najdramatickejším prípadom bola v roku 2009 krádež smutne známeho nápisu nad bránou do tábora smrti „Arbeit macht frei“ (Práca oslobodzuje), ktorý bol heslom nacistov. Nápis sa neskôr našiel rozrezaný na kusy.

Izrael po týždni znova otvoril hraničné priechody s pásmom Gazy

V tábore Auschwitz-Birkenau zahynulo počas druhej svetovej vojny približne 1,5 milióna nevinných ľudí, väčšinou židovského pôvodu.

Zomreli v plynových komorách, v dôsledku vyhladovania alebo ťažkých prác. Konali sa tu aj nehumánne experimenty, ktoré robil Josef Mengele.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia