Jednou vetou

Američania odlietajú zo Severnej Kórey, kým nezačne platiť zákaz cestovania

Americký prezident Donald Trump a vodca KĽDR Kim Čong-un

Foto: archívne, TASR/AP

Malá skupina Američanov dnes opustila Pchjongjang leteckou linkou do Pekingu, deň pred tým, ako v piatok 1. septembra začne platiť pre občanov USA zákaz cestovať do Severnej Kórey (KĽDR).

Medzi pasažiermi dnešného letu zo severokórejského hlavného mesta Pchjongjang sa nachádzali humanitárni pracovníci, ktorí dúfajú, že im povolia návrat do KĽDR, aby mohli pokračovať v humanitárnej práci.

Zákaz má chrániť občanov USA

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v júli oznámila, že od 1. septembra zakazuje americkým občanom cestovať do Severnej Kórey pre obavy zo zadržania Američanov, ktorí tam pricestujú. Tento rok už skôr poslala Severná Kórea občana USA Otta Warmbiera domov v kóme a neskôr zomrel. V zadržiavacom zariadení v KĽDR strávil vyše roka.

Hoci takmer všetci Američania, ktorí navštívili Severnú Kóreu, sa do vlasti vrátili bez incidentu, za posledných desať rokov tam zadržiavali celkovo najmenej 16 amerických občanov.

Zákaz vstúpi do platnosti zároveň v období zvýšených obáv Washingtonu, pretože Pchjongjang nedávno pokročil vo svojich programoch vývoja jadrových zbraní a balistických striel.

Zákaz obsahuje prípadné výnimky pre novinárov a humanitárnych pracovníkov a vyprší po roku, ak ho nepredĺžia.

Severná Kórea potrebuje humanitárnu prácu

Riaditeľka v Spojených štátoch sídliacej charitatívnej organizácie Kresťanskí priatelia Kórey Heidi Lintonová, ktorá sa nachádzala na palube štvrtkového letu, uviedla, že nevie, ako dlho bude trvať získanie cestovného povolenia. „Diabol je vždy ukrytý v detailoch,“ vyhlásila po pristátí v Pekingu.

„Trvá dlho, kým sa takéto cesty naplánujú a zorganizujú, a ak cestovné povolenie nepríde včas, je to vlastne zamietnutie cesty,“ dodala.

Jej charita, ktorá bojuje proti chorobám ako tuberkulóza a hepatitída (zápal pečene), pracuje v Severnej Kórei už vyše 20 rokov.Lintonová uviedla, že jej organizácia oceňuje starostlivosť americkej vlády o svojich občanov, ale zdôraznila, že humanitárna práca v Severnej Kórei je „nesmierne potrebná“.

Ďalší let severokórejskej štátnej spoločnosti Air Koryo z Pchjongjangu má pristáť v čínskom meste Šanghaj dnes večer.

Môže vás zaujímať

Rover Curiosity začal letnú misiu na Marse