Jednou vetou

Američanka Knoxová sa stále bojí krivých obvinení a mediálnych útokov

manda Knoxová hovorí na panelovej diskusii o nespravodlivých obvineniach v Modene 15. júna 2019. Ide o jej prvú návštevu Talianska od roku 2011, keď ju tamojší odvolací súd uznal za nevinnú v prípade vraždy svojej spolubývajúcej, Britky Meredith Kercherovej.

foto: TASR/AP

Američanka Amanda Knoxová hovorila v sobotu na panelovej diskusii v talianskej Modene o bolesti, ktorú jej v minulosti spôsobili médiá, a tiež o pretrvávajúcom strachu, že by sa znovu mohla stať terčom ich útokov či dokonca obvinení. Informovali o tom stanica BBC a agentúra AFP.

Knoxová pricestovala už vo štvrtok na svoju vôbec prvú návštevu Talianska od roku 2011, keď ju tamojší odvolací súd uznal za nevinnú v prípade vraždy svojej spolubývajúcej, Britky Meredith Kercherovej.

ESĽP nariadil Taliansku zaplatil Američanke Knoxovej odškodné 18-tisíc eur

Momentálne 31-ročná Knoxová je aktivistkou a spisovateľkou a celosvetovo známou sa stala práve v súvislosti s vraždou Meredith Kercherovej, ktorá sa stala 1. novembra 2007 v meste Perugia.

Knoxová bola v roku 2009 za túto vraždu odsúdená na 26 rokov odňatia slobody – za sexuálny útok na Kercherovú a jej vraždu. Jej spoluobžalovaný, a vtedajší priateľ, Raffaele Sollecito bol odsúdený na 25 rokov väzenia.

V roku 2011 bola Knoxová oslobodená a o tri roky neskôr opäť odsúdená. Až v roku 2015 bola najvyšším odvolacím súdom definitívne zbavená obvinenia, spoločne so Sollecitom.

Knoxová, ktorá strávila vo väzení celkovo štyri roky, sa v sobotu sa v severotalianskom meste Modena zúčastnila na panelovej diskusii s názvom „Proces vedený médiami“ prebiehajúcej v rámci festivalu o trestnej spravodlivosti, ktorý tam prebieha od štvrtka do soboty.

„Bola som nevinná, no zvyšok sveta sa rozhodol, že som vinná… Moja nevina ma nezachránila,“ povedala Knoxová.

Hasiči zachránili z horiaceho zvieracieho útulku 300 mačiek

„Ak mám povedať pravdu, bojím sa, obávam sa, že budem obťažovaná, urážaná, uväznená a že voči mne vznesú nové obvinenia,“ uviedla ďalej. „Vrátila som sa, lebo to je niečo, čo som musela spraviť – boli totiž chvíle, keď som sa v tejto krásnej krajine cítila ako doma a dúfam, že jedného dňa sa mi podarí takýto pocit vráti,“ pokračovala v taliančine a s trasúcim sa hlasom.

„Viem, že aj napriek môjmu oslobodeniu, ostávam v očiach verejnosti kontroverznou osobou, obzvlášť tu v Taliansku. Viem, že mnohí ľudia si myslia, že som podlá… Niektorí dokonca naznačili, že tým, že tu som, len opäť traumatizujem rodinu Kercherovcov a znesväcujem pamiatku Meredith… Mýlia sa. Skutočnosť, že som naďalej považovaná za zodpovednú za bolesť Kercherovcov dokazuje, aké silné môžu byť falošné príbehy, a ako môžu podkopávať spravodlivosť, keď sú podporované a umocňované médiami,“ dodala.

Knoxová po návrate do rodného Seattlu Knoxová dokončila štúdium a o svojej kauze vydala knihu. Neskôr pracovala v médiách a pred časom v jednom z rozhovorov uviedla, že sa chce venovať ľuďom, ktorí boli nespravodlivo obvinení.

Knižné vydanie Muellerovej správy sa stalo bestsellerom

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v januári nariadil Taliansku, aby Knoxovej zaplatilo finančné odškodnenie vo výške 18.000 eur za neposkytnutie primeranej právnej a prekladateľskej pomoci počas prvých výsluchov.

Na Knoxovej prípad boli rôzne názory – okrem iného aj preto, že pri vyšetrovaní sa vyskytlo veľa chýb a nejasností. Veľa ľudí si stále myslí, že Knoxová je vrahyňa.

Jediným, kto si kvôli vražde Kercherovej odpykáva 16-ročný trest väzenia, je Rudy Guede, imigrant z Pobrežia Slonoviny.

Knoxová by počas svojej aktuálnej krátkej návštevy Talianska mala navštíviť aj Perugiu, kde k osudnej vražde jej niekdajšej spolubývajúcej došlo, informuje talianska agentúra ANSA.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia