Jednou vetou

Americká armáda vybuduje tábory pre migrantov na vojenských základniach

Ilustračná foto

Foto: archívne, TASR/AP

Americká armáda sa chystá, že na dvoch vojenských základniach vybuduje dočasné tábory pre migrantov. Oznámil to americký minister obrany Jim Mattis, ktorého v pondelok citovala agentúra Reuters.

„Momentálne sa riešia podrobnosti… týkajúce sa toho, aké konkrétne kapacity budú potrebné na dvoch základniach a aké zariadenia bude nutné postaviť,“ povedal Mattis počas nedeľňajšieho letu do amerického štátu Aljaška.

Neuviedol pritom, o ktoré základne má ísť, ani to, či budú nové dočasné tábory určené pre dospelých migrantov, ich deti, alebo pre celé rodiny. Povedal len to, že o poskytnutie zariadení požiadalo armádu ministerstvo pre vnútornú bezpečnosti USA.

Čítajte viac: V zariadeniach vlády USA je 2053 detí zadržaných pri prechode hraníc

Americký prezident Donald Trump minulý týždeň podpísal nariadenie, ktorým ukončil kontroverznú politiku rozdeľovania rodín migrantov, ilegálne vstupujúcich do USA cez hranice s Mexikom. Dodal však, že naďalej zostáva v platnosti politika tzv. nulovej tolerancie voči nelegálnej migrácii.

Na základe nového Trumpovho nariadenia majú byť rodiny migrantov v priebehu migračného konania zadržiavané pokope, zatiaľ čo dospelým osobám bude hroziť trestné stíhanie pre nelegálny vstup do USA. Zatiaľ však nie je jasné, v akých zariadeniach majú byť rodiny migrantov zadržiavané.

Prečítajte si tiež: Obchodná vojna. Konflikt medzi Čínou a USA narastá

James Mattis v tejto súvislosti pripomenul, že americká armáda poskytovala ubytovanie prisťahovalcom už aj v minulosti, napríklad vietnamským utečencom po skončení vojny vo Vietname. Podľa šéfa Pentagónu je preto úplne primerané, aby armáda poskytovala vláde v oblasti migračnej politiky logistickú podporu.

Americká armáda minulý týždeň uviedla, že ju vláda požiadala o poskytnutie ubytovania pre 20.000 detí imigrantov. V tejto súvislosti sa už preverovala situácia na troch základniach v štáte Texas a podobná previerka sa chystá aj na jednej základni v Arkansase.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia