Americká CIA pomohla ruskej FSB zmariť útoky v Petrohrade, informoval Kremeľ

Ilustračné foto

TASR/AP

Informácie od americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) pomohli Rusku zmariť sériu plánovaných útokov v Petrohrade vrátane ataku na tamojšiu Kazanskú katedrálu. Informoval o tom v nedeľu Kremeľ.

Ruský prezident Vladimir Putin telefonoval v tejto súvislosti americkému kolegovi Donaldovi Trumpovi a poďakoval sa mu za spoluprácu. Teroristov, ktorí plánovali útoky v Petrohrade zadržala podľa neho ruská polícia vďaka informácií, ktoré jej poskytla americká CIA.

Dostatočné a adekvátne informácie

Informácie získané od CIA boli dostatočne adekvátne, aby viedli k dolapeniu a zadržaniu podozrivých osôb, ktoré plánovali útoky v Kazanskej katedrále a na ďalších miestach v meste, povedal v nedeľu Putin Trumpovi v telefonáte.
Putin sa ďalej zaviazal, že ruská strana bude varovať americké úrady, pokiaľ sa dostane k podobným informáciám o hroziacom útoku v USA, uviedla agentúra Interfax.

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) zverejnila v piatok vyhlásenie, podľa ktorého zadržala sedem členov bunky podporovateľov džihádistickej skupiny Islamský štát (IS) a zhabala značné množstvo výbušnín, zbraní a literatúry s extrémistickým obsahom, dodala agentúra AP.

Bunka plánovala počas tohto víkendu zrealizovať samovražedné útoky na ciele v meste a zabiť obyvateľstvo, uviedla vo vyhlásení FSB.

Môže vás zaujímať

Kneset schvaľuje návrh zákona o ďalších voľbách a svojom rozpustení