Jednou vetou

Americká obchodná komora je proti obchodnej politike prezidenta

Americký prezident Donald Trump.

Foto: pixabay.com

Americká obchodná komora, ktorá je zvyčajne blízkym spojencom Republikánskej strany amerického prezidenta, začala dnes kampaň, ktorá je namierená proti jeho obchodnej politike.

Americká obchodná komora, najväčšia obchodná lobistická skupina v krajine a zvyčajne blízky spojenec Republikánskej strany prezidenta Donalda Trumpa, začala v pondelok kampaň proti obchodnej politike prezidenta. Jeho nové clá totiž vyvolali sériu odvetných opatrení.

Komora v rámci kampane poskytne analýzy finančných dôsledkov pre každý z 50 štátov v USA z potenciálnych odvetných opatrení za Trumpove clá. Prezident podľa nej riskuje celosvetovú obchodnú vojnu, ktorá zasiahne peňaženky amerických spotrebiteľov.

Twitter zablokoval v Izraeli účty, ktoré mali šíriť terorizmu

Zistila napríklad, že odvetné tarify by mohli zasiahnuť export z Texasu v hodnote 3,9 miliardy USD (3,35 miliardy eur). V prípade Mexika by tieto opatrenia mohli dosiahnuť 1,6 miliardy USD a Číny 1,4 miliardy USD. Na ilustráciu, Texas ročne vyvezie do Mexika mäso za 321 miliónov USD a na tento export by sa mohli vzťahovať clá. Do Číny zase z Texasu smeruje cirok za 494 miliónov USD.

Vzhľadom na fakt, že aj niektorí najbližší obchodní partneri USA zavádzajú odvetné opatrenia, Trumpov prístup k colným tarifám znepokojuje finančné trhy a vyvoláva napätie medzi Bielym domom a komorou.

Príbeh uväznených futbalistov v jaskyni má šťastný koniec

„Administratíva hrozí podkopaním ekonomického pokroku, ktorý sa tak ťažko dosiahol,“ povedal prezident komory Tom Donohue. „Mali by sme sa snažiť o slobodný a spravodlivý obchod, ale toto jednoducho nie je spôsob, ako to robiť.“

Biely dom neodpovedal na žiadosti médií o komentár k vyhláseniu komory.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie