Jednou vetou

Americké lietadlo priviezlo z KĽDR ostatky vojakov USA z kórejskej vojny

Ilustračné foto

foto: TASR

Americké vojenské lietadlo priviezlo v piatok zo Severnej Kórey na juhokórejskú základňu ostatky vojakov Spojených štátov zabitých v kórejskej vojne z rokov 1950-53. Informovala o tom juhokórejská tlačová agentúra Jonhap.

Lietadlo C-17 sa vrátilo na základňu Pchjongtchek južne od Soulu po lete zo severokórejského mesta Wonsan, kde Severokórejčania naložili prvých 55 truhiel s telesnými pozostatkami, uviedol pre televíziu CNN nemenovaný americký predstaviteľ.

Bude trvať mesiace podrobnej analýzy DNA s cieľom určiť, koľko amerických vojakov môže byť identifikovaných. Vrátenie ostatkov padlých vojakov prisľúbil americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi severokórejský vodca Kim Čong-un na júnovom summite v Singapure.

Repatriácia ostatkov sa uskutočnila v deň, keď si obe Kórey a USA pripomínajú 65. výročie podpísania prímeria, ktoré ukončilo kórejskú vojnu. Slávnostná ceremónia týkajúca sa repatriácie sa bude konať na základni Pchjongtchek 1. augusta.

OSN vyzvala predstaviteľov Cypru na obnovenie mierových rozhovorov

O prevoze telesných pozostatkov informoval aj Biely dom. „Na svojom historickom stretnutí v Singapure prezident Donald Trump a predseda Kim Čong-un podnikli odvážny prvý krok k dosiahnutiu úplnej denuklearizácie Kórejského polostrova, k zmene vzťahov medzi Spojenými štátmi a Severnou Kóreou a k nastoleniu trvalého mieru,“ uviedla hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová. Kim Čong-un podľa nej teraz splnil časť prísľubu, ktorý dal Trumpovi ohľadom návratu padlých amerických vojakov. „Sme povzbudení krokmi Severnej Kórey a smerovaním k pozitívnej zmene,“ dodala Sandersová.

Približne 7700 amerických vojakov je nezvestných od kórejskej vojny a predpokladá sa, že 5300 telesných pozostatkov je stále v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR). Vo vojne padli milióny ľudí vrátane 36.000 amerických vojakov, pripomína agentúra AP.

Môže vás zaujímať

Čína, Južná Kórea i Egypt hlásia nárast počtu infikovaných