Jednou vetou

Americké médiá zverejnili obsah Obamovho listu Trumpovi

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Americká spravodajská televízia CNN ako prvá zverejnila obsah listu, ktorý bývalý prezident Barack Obama zanechal svojmu nástupcovi Donaldovi Trumpovi. Obsah listu Biely dom od januárovej výmeny prezidentov držal v tajnosti. 

„Počas svojich posledných chvíľ v Oválnej pracovni prezident Barack Obama… napísal list Donaldovi Trumpovi a vložil ho do obálky, ktorú úhľadnými veľkými písmenami adresoval Pánovi Prezidentovi,“ pripomenula CNN.

Verejnosť síce obálku na dostupných záberoch videla, ale obsah rukou písaného listu vtedy zverejnený nebol. Televízia teraz získala jeho kópiu od nemenovanej osoby, ktorej ho Trump ukázal.

Udržanie medzinárodného poriadku

Obama najprv Trumpovi zablahoželal k úspešnej volebnej kampani a zdôraznil, že doň vložili svoju dôveru milióny ľudí. Zároveň vyjadril nádej, že Trumpovo funkčné obdobie prinesie väčšiu prosperitu a bezpečnosť všetkým Američanom bez ohľadu na stranícku príslušnosť.  Odchádzajúci prezident zároveň ponúkol svojmu nástupcovi niekoľko skúseností, ktoré nadobudol počas ôsmich rokov strávených v Bielom dome. Za jednu z hlavných úloh prezidenta USA pritom označil prijímanie opatrení v prospech sociálne znevýhodnených amerických detí a rodín.

V oblasti zahraničnej politiky Obama poukázal na nenahraditeľnosť vedúcej globálnej úlohy Spojených štátov. „Je na nás, aby sme konaním a príkladmi udržali medzinárodný poriadok, ktorý sa od konca studenej vojny neustále rozširoval a od ktorého závisí naše vlastné bohatstvo a bezpečnosť,“ uviedol Obama. Trumpa tiež upozornil na to, že prezident USA je strážcom amerických demokratických inštitúcií a tradícií, ako sú vláda zákona, oddelenie zložiek moci, rovnoprávnosť všetkých občanov a občianske slobody.

Nástroje demokracie musí byť silné

„Bez ohľadu na tlaky každodennej politiky, je našou úlohou to, aby sme zanechali tieto nástroje demokracie aspoň také silné, aké sme ich prevzali,“ zdôraznil Obama. Na záver novému šéfovi Bieleho domu odporučil, aby si v každodennom pracovnom zhone našiel čas aj na priateľov a rodinu, lebo práve tí ho prenesú cez ťažké chvíle, ktoré určite prídu.

„Michelle a ja želáme tebe a Melanii všetko najlepšie, keď sa vydáte na toto veľké dobrodružstvo. Vedzte, že sme pripravení pomôcť (vám) tak, ako len budeme môcť,“ dodal Obama. Televízia CNN pripomenula, že predávanie listu odchádzajúceho prezidenta nastupujúcemu kolegovi v USA dlhoročnou tradíciou. Uviedla tiež, že Obamov odkaz Trumpovi je takmer dvakrát taký dlhý ako list, ktorý on sám dostal od Georga W. Busha.

 

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia