Jednou vetou

Americké vlajky budú 30 dní na pol žrde na počesť zosnulého exprezidenta Busha

Americká vlajka

foto: Pixabay.com

Americké vlajky budú 30 dní spustené na pol žrde na počesť zosnulého exprezidenta USA Georgea Busha staršieho, ktorý zomrel v piatok vo veku 94 rokov.

Spustenie štátnych vlajok nariadil v sobotu súčasný šéf Bieleho Domu Donald Trump. Súčasne vyhlásil stredu 5. decembra za deň národného smútku, informovala agentúra AP.

V deklarácii, ktorú podpísal, Trump vyzval Američanov, aby sa v tento deň zhromaždili na bohoslužobných miestach a vzdali poslednú poctu zosnulému 41. prezidentovi USA Georgeovi H. W. Bushovi. „Pozývam ľudí z celého sveta, ktorí zdieľajú náš zármutok, aby sa pridali k našej pietnej spomienke,“ uviedol Trump.

Prezident tlmočil svoju úprimnú sústrasť rodine Bushovcov, konkrétne synom zosnulého: exprezidentovi Georgeovi W. Bushovi (mladšiemu) a bývalému guvernérovi Floridy Jebovi Bushovi“. Nebožtíka pritom označil za „človeka vysokých kvalít“. 

Novým prezidentom Mexika sa stal ľavičiar López Obrador

Trump predtým v reakcii na správu o Bushovom úmrtí zrušil svoju plánovanú tlačovú konferenciu, ktorá sa mala uskutočniť v rámci summitu G20 v argentínskom Buenos Aires.

Trumpova hovorkyňa zároveň informovala, že sa pripravuje štátny pohreb zosnulého exprezidenta, ktorý prebehne so všetkými poctami. Prezident sa s prvou dámou Melaniou zúčastní na pohrebných obradoch v Národnej katedrále v hlavnom meste Washington.

Donald Trump neprišiel na pohreb manželky Georgea H. W. Busha Barbary, ktorá zomrela v apríli tohto roku. Na pohrebných obradoch v texaskom Houstone bola vtedy prítomná len Melania Trumpová.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia