Jednou vetou

Amerického armádneho veterána poslali v Iráne do väzenia za urážku ajatolláha

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Iránsky súd uložil desaťročný trest väzenia veteránovi amerických námorných síl, ktorého usvedčili z urážky najvyššieho iránskeho vodcu ajatolláha Alího Chameneího a zverejnenia súkromnej fotografie. Tlačová agentúra AFP to uviedla s odvolaním sa na sobotňajšie vyjadrenie advokáta odsúdeného muža.

Američana identifikovaného ako 46-ročný Michael White zadržali vlani v júli v meste Mašhad na severovýchode Iránu, keď pricestoval navštíviť priateľku, s ktorou sa údajne zoznámil na internete.

Útočník z Christchurchu poslal manifest aj premiérke Ardernovej

Advokát Mark Zaid potvrdil, že Whitea odsúdili na dva roky väzenia za urážku Chameneího a na desať rokov za zverejnenie nešpecifikovaného záberu.

Tresty si má zrejme odpykávať súbežne. Zdravotný stav odsúdeného vyvoláva podľa Zaida obavy, hoci je momentálne „dobrý“.

O odsúdení Whitea informoval ako prvý denník The New York Times. Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov sa o tom dozvedelo od švajčiarskych diplomatov, ktorí zastupujú americké záujmy v Iráne.

Odporcovia Vučiča vtrhli do budovy štátnej televízie v Belehrade

Ide pritom o prvého Američana zadržaného v Iráne od nástupu Donalda Trumpa do funkcie prezidenta Spojených štátov začiatkom roka 2017.

V Iráne medzitým zadržiavajú ďalších troch občanov Spojených štátov, ktorí boli obvinení zo špionáže a poburovania. Štvrtý Američan je v Iráne od roku 2007 nezvestný.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi