Americkí demokrati vyjadrili obavy o nezávislosť médií v Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán

Foto: TASR/AP

Dvadsaťdva amerických demokratických zákonodarcov vyslovilo znepokojenie z politiky prezidenta Donalda Trumpa vo vzťahu k Maďarsku po tom, čo rezort diplomacie USA odvolal svoj pôvodný zámer podporiť nezávislé médiá v Maďarsku sumou vyše 700.000 dolárov (587.000 eur).

O liste adresovanom námestníkovi amerického ministerstva zahraničných vecí pre európske a eurázijské záležitosti Wessovi Mitchellovi informoval vo štvrtok server Politico.

Opozičné strany podporujú petíciu o začlenení Maďarska do EPPO

Americký rezort diplomacie vlani v novembri oznámil, že finančne podporí nezávislé regionálne médiá v Maďarsku s cieľom „zlepšiť prístup občanov k objektívnym informáciám o domácich a globálnych otázkach verejného významu“. Išlo o reakciu na rastúce znepokojenie amerických a európskych krajín zo snáh premiéra Viktora Orbána o zvýšenie kontroly nad médiami. Napokon ale USA v júli tento projekt zrušili.

Demokrati podľa maďarského spravodajského servera Privátbankár.hu žiadajú americkú vládu, aby zdôvodnila odvolanie dotácie. Podľa nich sa totiž v Maďarsku neustále zužuje priestor pre nezávislé médiá, a „budapeštiansky kabinet z verejných financií podporuje príbehy z Russia Today a Sputnik, ktoré sú považované za hlásnu trúbu ruskej vlády“.

Orbán a Erdogan sa dohodli na vojenskej spolupráci

Zastavenie finančnej podpory nezávislých médií v Maďarsku žiadali americkí republikáni. Iniciátorom petície v zákonodarnom zbore USA bol republikánsky senátor Andy Harris, podľa ktorého bol maďarský premiér Viktor Orbán jedným z najväčších zástancov prezidenta Trumpa.

Orbán ostro kritizuje zásahy amerického finančníka Georgea Sorosa, ktorého Nadácia otvorenej spoločnosti financuje liberálne neziskové a mimovládne organizácie po celom svete vrátane Maďarska.

Môže vás zaujímať

Trump obíde Kongres, aby mohol predávať zbrane Saudskej Arábii