Jednou vetou

Americkí experti informujú o nových hakerských útokoch z Ruska

Ilustračné foto:

TASR

Experti z americkej spoločnosti Palo Alto Networks, venujúcej sa rozpracovávaniu systémov kybernetickej bezpečnosti, údajne identifikovali sériu hakerských útokov skupiny Fancy Bear, spájanej s Hlavnou správou rozviedky Generálneho štábu Ozbrojených síl Ruskej federácie (GRU). Informáciu priniesli v stredu noviny Novaja gazeta.

Špecialisti zo spoločnosti Palo Alto Networks tvrdia, že koncom októbra a začiatkom novembra rozoslali hakeri sériu šifrovaných e-mailov štátnym orgánom na celom svete. Zasiahnuté mali byť krajiny v Severnej Amerike a Európe, ako aj nemenovaná krajina bývalého Sovietskeho zväzu. V rozoslanej pošte sa údajne nachádzal škodlivý program, maskovaný ako textový dokument. Otvorenie daného dokumentu malo hakerom následne otvoriť prístup k počítaču.

Avakov: Nezvolenie ruského kandidáta považuje Ukrajina za víťazstvo

Už dávnejšie informovala spoločnosť Microsoft o pokuse hakerov z organizácie Fancy Bear vytvoriť niekoľko falošných domén imitujúcich stránky amerických politických organizácií, a to s cieľom získať osobné údaje amerických politikov. Okrem mnohých ďalších útokov je táto skupina, vystupujúca často pod rôznymi názvami, obviňovaná aj z útoku na počítače Demokratického národného výboru (DNC) počas prezidentských volieb v Spojených štátoch z roku 2016. Ešte v júli obvinilo americké ministerstvo spravodlivosti z daných útokov 12 ruských tajných agentov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia