Jednou vetou

Americký minister obrany podpísal príkaz na navýšenie počtu amerických vojakov v Afganistane

Ilustračná foto

Foto: archívne, TASR/AP

Americký minister obrany James Mattis vo štvrtok oznámil, že podpísal prvé príkazy na implementáciu novej vojenskej stratégie USA, ktoré zahŕňajú aj navýšenie amerických vojakov v Afganistane.

Príkazy sú však podľa Mattisa zatiaľ „neúplné“. Pentagón pritom musí spresniť aj samotný rozsah plánovaného posilnenia vojenských jednotiek v Afganistane, ktoré vo svojom prejave národu ešte 21. augusta avizoval prezident Donald Trump, priblížila agentúra DPA. Mattis zatiaľ o konkrétnom čísle nehovoril.

V krajine je viac vojakov, než sa čakalo

Zatiaľ neoficiálne odhady zaznievajúce v amerických médiách hovoria o možnom vyslaní ďalších zhruba 4 000 amerických vojakov, ktorí by v Afganistane pomáhali tamojším bezpečnostným silám pri výcviku a protiteroristických operáciách.

Americké ministerstvo obrany ešte v stredu potvrdilo, že v Afganistane v súčasnosti pôsobí približne 11 000 amerických vojakov, a nie len 8 400, ako dovtedy Washington oficiálne priznával. K odhaleniu prišlo podľa hovorkyne Pentagónu Dany Whiteovej v súlade so snahou ministra Mattisa o väčšiu transparentnosť rezortu.

Ostré vyhlásenie Talibanu

Afganské militantné hnutie Taliban na zmienený Trumpov prejav národu, v ktorom ohlásil novú vojenskú stratégiu pre Afganistan, reagovalo ostrým vyhlásením. Uviedlo, že bude bojovať do „posledného dychu“ a varovalo tiež, že ak sa Američania z Afganistanu nestiahnu, stane sa ich cintorínom.

Trump v prejave povedal, že cieľom novej stratégie pre Afganistan je zničiť teroristické organizácie al-Káida a Islamský štát a zabrániť Talibanu, aby sa zmocnil krajiny.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia