Americký prezident Trump predstavil novú bezpečnostnú stratégiu USA

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Severná Kórea sa usiluje vyvíjať zbrane, ktoré budú schopné zabiť milióny Američanov, uviedol v pondelok v rámci predstavovania novej bezpečnostnej stratégie americký prezident Donald Trump.

„Severná Kórea sa usiluje nadobudnúť schopnosť zabiť milióny Američanov jadrovými zbraňami. Severná Kórea sa tiež usiluje vyvíjať chemické a biologické zbrane, ktoré možno prepravovať raketami,“ dodal Trump. Podľa Trumpa v súčasnom svete prebieha súťaž, v ktorej sa Spojené štáty budú riadiť heslom jeho prezidentskej kampane z roku 2016: „Amerika na prvom mieste“.

„Amerika je súčasťou tejto hry a Amerika v nej zvíťazí,“ povedal na margo novej bezpečnostnej stratégie prezident, ktorý sa v nej zameral najmä na ochranu svojej vlasti. Jej súčasťou má byť aj múr, ktorý chce Trump vybudovať na hraniciach medzi Spojenými štátmi a Mexikom, či ďalšie kroky zamerané na obmedzenie prisťahovalectva.

Šéf Bieleho domu vo svojom pondelňajšom prejave vyzval aj na zvyšovanie prosperity Spojených štátov, propagáciu mieru prostredníctvom sily a rozširovanie ich vplyvu.

Spojené štáty budú spolupracovať s ostatnými krajinami, ale „tak, aby sme za každých okolností chránili naše národné záujmy“, uviedol Trump čím mal podľa agentúry DPA na mysli najmä Čínu a Rusko. Tieto krajiny zároveň označil za „konkurenčné mocnosti používajúce technológie, propagandu a donucovanie“, aby vytvorili svet „odporujúci americkým záujmom a hodnotám“.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie