Jednou vetou

Americký senát schválil obsiahly zákon o trestnom súdnictve

Americká vlajka

foto: Pixabay.com

Senát amerického Kongresu schválil v utorok obsiahly zákon o trestnom súdnictve podporovaný na ľavom aj pravom politickom spektre. Informovala o tom agentúra AP.

Zákon poskytuje väčšiu diskrétnosť sudcom pri vynášaní verdiktu nad niektorými páchateľmi drogovej činnosti a posilňuje úsilie o nápravu väzňov. Taktiež zmierňuje doživotný trest na 25 rokov väzenia pre určitých páchateľov drogovej činnosti, ktorí už boli trikrát odsúdení. Zmeny sa budú týkať iba federálnych väzňov.

Hlasovaním Senátu vyvrcholili roky vyjednávaní s cieľom reagovať na obavy, že vojna štátu s drogami značne zvyšuje počty väzňov bez toho, aby im pomáhala vrátiť sa do spoločnosti.

Prepustili námorníkov unesených pirátmi pri pobreží Nigérie

Senát schválil zákon pomerom hlasov 87-12. Očakáva sa, že tento týždeň ho prijme aj Snemovňa reprezentantov a pošlú ho na podpis prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

Ten krátko po hlasovaní v Senáte uviedol, že zákon poskytne nádej a druhú šancu pre tých, čo si ju zaslúžia. Rovnako tak dôjde podľa neho k ušetreniu miliárd dolárov. „Amerika je najväčšia krajina na svete a mojou prácou je bojovať za všetkých občanov, dokonca aj za tých, čo robia chyby,“ napísal šéf Bieleho domu na Twitteri.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia