Jednou vetou

Americký senátor: Moskva nesmie zasahovať do volieb v USA v roku 2018

Budova Kapitolu vo Washingtone

foto: TASR

Americký senátor John Thune, ktorý je súčasťou delegácie Kongresu absolvujúcej návštevu Ruska, v stredu uviedol, že Moskva by mohla zlepšiť vzájomné vzťahy nezasahovaním do kongresových volieb v novembri tohto roku.

Thune, republikán z Južnej Dakoty, pre agentúru AP povedal, že pre zlepšenie vzťahov je nevyhnutná „zmena v správaní“ Ruska. Konštatoval, že „najlepším spôsobom, ako to dokázať, keďže smerujeme k voľbám v roku 2018, je ukázať americkému ľudu, nášmu Kongresu a našej administratíve, že Rusi nemajú zámer zasahovať alebo pohrávať sa s americkými voľbami“.

Žiadať od Iránu, aby sa stiahol zo Sýrie, je nerealistické, povedal Lavrov

Thune a ďalší členovia delegácie sa stretli s ruskými predstaviteľmi a zákonodarcami v utorok. „Existuje niekoľko spoločných záujmov vo svete, na ktorých, ako dúfame, môžeme spolupracovať,“ povedal na stretnutí s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom šéf americkej delegácie, republikánsky senátor z Alabamy Richard Shelby. „Uznávame, že svet je lepší, keď je medzi Ruskom a USA menej napätia, keď si trocha lepšie rozumejú a dávajú bokom niektoré rozdiely,“ dodal.

Lavrov vyjadril nádej, že návšteva amerických zákonodarcov bude symbolizovať obnovenie vzťahov medzi federálnymi zákonodarnými zbormi oboch krajín. Vzťahy medzi USA a Ruskom sa v posledných rokoch zhoršili v dôsledku krokov Ruska na Ukrajine, ako aj po tvrdeniach, že Moskva v roku 2016 zasahovala do amerických prezidentských volieb.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína