Jednou vetou

Americký senátor: USA a Čína sú konkurenti, ale nie rivali

Americký prezident Donald Trump a jeho čínsky partner Si Ťin-pching.

Foto: archívne, TASR/AP

Americký senátor Lamar Alexander povedal vo štvrtok v Pekingu čínskemu premiérovi Li Kche-čchiangovi, že napriek pretrvávajúcej obchodnej vojne i ďalšiemu napätiu sú ich krajiny síce konkurenti, ale nie rivali, a vzájomným rešpektom terajšie ťažkosti prekonajú.

Alexander viedol Číne delegáciu republikánskych senátorov a členov Kongresu – podporovateľov amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorého vláda zaviedla na čínske tovary clá v objeme 250 miliárd dolárov a hrozí ďalšími.

Húsíovia v Jemene sa snažia primať koalíciu, aby zastavila bombardovanie

Predseda čínskej vlády Li Kche-čchiang vyjadril nádej, že USA a Čína nakoniec budú mať dostatok rozumu na to, aby prekonali prekážky a svoje vzťahy urovnali tak, aby mali z toho osoh obe krajiny i celý svet. Od júla uvalili Spojené štáty dovozné clá až do výšky 25 percent na čínske produkty v hodnote 250 miliárd dolárov.

Čína odpovedala rovnakou mincou, aj keď hodnota tovaru, na ktorý zaviedla clá, je nižší, keďže USA do Číny nevyvážajú produkty v takej hodnote, ako je to v opačnom smere. Dovozné clá sa týkajú amerických výrobkov v celkovej hodnote 110 miliárd dolárov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia