Jednou vetou

Americký vojak zahynul počas misie s irackými jednotkami

Ilustračné foto

TASR

Armáda Spojených štátov v sobotu oznámila, že jej príslušník prišiel o život počas spoločnej operácie s irackými bezpečnostnými silami v provincii Ninive na severe krajiny. Informovala o tom agentúra AFP.

„Jeden vojak USA zomrel dnes počas misie Irackých bezpečnostných síl (ISF) v… Iraku, keď radil a sprevádzal ISF počas plánovanej operácie,“ uviedlo v oznámení Centrálne velenie amerických ozbrojených síl.

Iracké sily pravidelne podnikajú v pohraničných oblastiach na severe a severozápade operácie zamerané proti tzv. spiacim bunkám teroristickej skupiny Islamský štát (IS), a to s podporou Spojenými štátmi vedenej zahraničnej koalície.

V Nemecku zadržali ženu obvinenú z členstva v Islamskom štáte

Iracká vláda vyhlásila koncom roka 2017 víťazstvo v boji proti skupine IS, ktorá pri rýchlej ofenzíve v roku 2014 obsadila rozsiahle územia krajiny vrátane kľúčového mesta Mósul, metropoly provincie Ninive, ako aj susednej Sýrie.
Džihádisti z IS však v poslednom čase „upevnili svoje povstalecké kapacity v Iraku“, vyplýva zo správy, ktorú tento týždeň zverejnilo ministerstvo obrany USA.

Podľa správy IS tiež „ožíva“ v susednej Sýrii napriek ofenzíve, ktorú tamojšie kurdské jednotky za leteckej podpory Američanmi vedenej koalície viedli tento rok s cieľom dobyť poslednú malú časť niekdajšieho samozvaného kalifátu džihádistov.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína