Jednou vetou

Amnesty International: Osúdenie Sýrčana v Maďarsku za nepokoje je absurdné

Amnesty International

TASR

Odsúdenie Sýrčana Ahmeda H., obžalovaného z organizovania masových nepokojov na maďarsko-srbskom hraničnom priechode z roku 2015, na päť rokov odňatia slobody je podľa medzinárodnej ľudskoprávnej organizácie Amnesty International (AI) absurdné. Vyplýva to z vyhlásenia, ktoré AI poskytla.

„Ahmedov absurdný verdikt nemá nič spoločné so spravodlivosťou. Nahráva maďarským úradom a ich démonizácii utečencov, utečeniek, migrantov, migrantiek, a tých, ktorí sa ich snažia chrániť. Zneužívaním obvinení týkajúcich sa terorizmu a podkopávaním práva poukazuje Ahmedov rozsudok na porušenie fungovania právneho štátu a ochrany ľudských práv v Maďarsku,“ píše sa v stanovisku AI.

Odvolací súd v juhomaďarskom Segedíne zmiernil vo štvrtok trest vymeraný prvostupňovým súdom pôvodne na sedem rokov väzenia. Muža budú môcť podmienečne prepustiť na slobodu po uplynutí dvoch tretín trestu. Rozsudok je právoplatný.

Súd uznal Sýrčana za vinného z trestného činu zakázaného prekročenia štátnej hranice v rámci účasti na masových nepokojoch a tiež z použitia násilia proti verejnému činiteľovi, čo je v zmysle maďarských právnych noriem teroristickým činom. Súčasne mu zakázal na desať rokov vstup na územie Maďarska.

Pellegrini: Téma posilňovania vonkajších hraníc vystriedala spory okolo kvót

Sýrčan, ktorý žije na Cypre, mal byť hlavným organizátorom uvedených nepokojov. Traja príslušníci budapeštianskej jednotky polície, nasadenej 16. septembra 2015 popoludní v Röszke, zhodne vypovedali, že obvinený prostredníctvom megafónu viedol dav migrantov.

Migranti zaútočili na maďarských policajtov zo srbskej strany – cez plot hádzali kamene a kusy betónu. Cudzinci vyzbrojení kameňmi a palicami prerazili hraničné zábrany, na čo maďarskí policajti zareagovali použitím slzotvorného plynu a vodného dela. Pri incidente sa zranilo 20 príslušníkov polície, dvaja z nich ťažšie.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre