Jednou vetou

Amnesty International vyzvala Kyjev na vyšetrenie vraždy ruského novinára

Ruský novinár Arkadij Babčenko

foto: facebook

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International vyzvala v stredu Kyjev, aby vyšetril vraždu ruského novinára Arkadija Babčenka.

Ukrajinská polícia prípad vyšetruje ako úmyselnú vraždu, pričom skúma niekoľko motívov vrátane Babčenkovej novinárskej činnosti. Prípadom sa začal zaoberať aj Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (SK Rossiji). Kým predstavitelia ukrajinskej vlády vyslovili podozrenie, že podiel na Babčenkovej vražde má Rusko, Rusko tento čin dôrazne odsúdilo.

Rada Európy vyzvala na rýchle vyšetrenie vraždy ruského novinára v Kyjeve

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov sa vo svojom vyhlásení ohradil proti rusofóbii, ktorú vražda novinára vyvolala „namiesto toho, aby sa hovorilo o nutnosti dôkladného a nezávislého (jej) vyšetrenia“. Udalosť, ku ktorej došlo v utorok večer v Kyjeve, označil Peskov za tragédiu a pozostalým po Babčenkovi vyslovil sústrasť.

Peskov okrem toho vyhlásil, že Ukrajina sa stáva veľmi nebezpečným miestom pre prácu novinárov. V mene Ruska uviedol, že perzekúcia novinárov na Ukrajine by mala byť dôvodom pre tvrdú medzinárodnú reakciu, ktorá by ukrajinské vedenie donútila prijať účinné opatrenia s cieľom zlepšiť túto situáciu. Prezident ukrajinskej polície Serhij Kňazev pripúšťa, že Babčenka zabil profesionál, lebo „laici zostávajú na mieste činu“.

Honba na novinárov? Na zoznam mŕtvych pribudol ďalší

Ruský občan Babčenko od roku 2017 pracoval na televíznom kanáli ATR v Kyjeve, kde mal vlastnú reláciu. Postrelený bol 29. mája na schodisku svojho domu. Vrah ho niekoľkokrát odzadu strelil do chrbta. Zraneného novinára našla na prahu bytu jeho manželka, ktorá mu privolala lekársku pomoc. Babčenko svojim zraneniam podľahol počas prevozu do nemocnice.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia