Jednou vetou

Amnesty vyzvala poľskú vládu, aby prestala prenasledovať sudcov

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) vyzvala vo štvrtok poľskú vládu, aby "okamžite zastavila" disciplinárne konania a "prenasledovanie" sudcov a prokurátorov, ktorí sa stavajú proti vládnym opatreniam podkopávajúcim nezávislosť tamojšieho súdnictva. Informovala o tom agentúra AP.

Kto zosadí Trumpa? Demokratickým debatám dominovali ženy a progresívci

Amnesty vo štvrtok zverejnila správu, v ktorej spísala prípady desiatich poľských sudcov a prokurátorov, ktorí boli po nezhodách s vládou preradení na nižšie pozície.

Stali sa tiež terčmi osobných útokov na internete. Podľa AI boli tieto útoky podniknuté z účtov s väzbami na poľských predstaviteľov.

V správe ďalej uvádza, že poľská vláda zdiskreditovala starších sudcov, ktorých označila za pozostatok komunistickej éry.

Pripomína tiež, že poľský premiér Mateusz Morawiecki ich prirovnal k ľuďom, ktorí počas druhej svetovej vojny kolaborovali s nacistami.

Irán si predvolal britského veľvyslanca po zadržaní supertankera v Gibraltári

Organizácia vyzvala poľskú pravicovú vládu, aby prestala s takýmito praktikami a zrušila kontroverzné zmeny v justícii, za ktoré si už vyslúžila aj kritiku zo strany Európskej únie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia