Andrej Danko sa v Rusku stretol so šéfom Dumy, rád by ho privítal v Bratislave

Predseda NRSR Andrej Danko a predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin

foto: Facebook

Priateľské i profesionálne bolo podľa slov predsedu NR SR Andreja Danka jeho stredajšie stretnutie s predsedom ruskej Štátnej dumy Viačeslavom Volodinom.

S Volodinom sa Danko stretol celkove už po šiesty raz. Pri tejto príležitosti zdôraznil, ako rád by ho privítal v Bratislave, čo však nie je momentálne možné pre sankcie, ktoré na Volodina uvalila EÚ v súvislosti s jeho úlohou pri anexii Krymu.

Stoltenberg a Lavrov budú cez víkend v Mníchove hovoriť o osude zmluvy INF

„Verím, že v roku 2020 splním to, na čom sme sa dohodli v Kórei, že zástupcovia európskych parlamentov, ruského a ázijského parlamentu sa stretnú v Bratislave (na eurázijskom summite). Čakám, že tie sankcie sa skončia a Bratislava bude hostiť všetkých lídrov eurázijských parlamentov,“ povedal predseda NR SR médiám na brífingu po stretnutí, ktoré sa konalo v Moskve – v jednej z rokovacích miestností Dumy.

Ako obsažné zhodnotil stretnutie aj samotný Volodin, pričom uviedol, že obaja predstavitelia na ňom načrtli program ďalšej spolupráce. Predseda Dumy zdôraznil dobrý vzťah našich parlamentov, ktorý je možné ďalej prehlbovať, aby sa posilnila aj ekonomická spolupráca medzi našimi krajinami.

S Dankom sa zhodol na dôležitosti otázky kybernetickej bezpečnosti, na ktorú i podľa jeho slov treba vypracovať modelovú legislatívu. Volodin priblížil, že čoskoro bude o týchto otázkach hovoriť aj s predsedami talianskeho a rakúskeho parlamentu.

Nemecká vláda schválila predĺženie štyroch zahraničných vojenských misií

Ku koncu rokovania podľa Danka spolu s Volodinom „otvárali veľké otázky“, týkajúce sa digitálneho priestoru, kybernetickej bezpečnosti a parlamentnej spolupráce v tejto oblasti, ale aj samotnej spolupráce EÚ s Ruskom. Danko ešte pri rokovaní uviedol, že o otázke, akou je kybernetická bezpečnosť, sa bez Ruska uvažovať nedá. Uviedol tiež, že v tejto oblasti je potrebné prijatie nohých zákonov.

Danko sa pri rokovaní Volodinovi poďakoval za „česť“, ktorá sa mu dostala tým, že mohol predvlani vystúpiť v Dume s prejavom. Potešene prijal aj pozvanie, aby sa 9. mája zúčastnil v Rusku na oslavách konca druhej svetovej vojny.

„Na oplátku sa veľmi teším, že nás navštívia ruskí poslanci v máji so skupinou priateľstva… Verím, že spoločne sa zúčastníme aj na oslavách týkajúcich sa SNP,“ uviedol na brífingu. Dodal, že do Ruska prijal pozvanie aj na jún, keď sa tam bude konať Medzinárodné parlamentné fórum.

Pripomenul, že s Volodinom sa ešte pracovne stretne na ďalšom eurázijskom summite v Kazachstane. Spomenul, že zajtra má pracovný obed so slovenskými podnikateľmi, ktorých by chcel vziať neskôr, zrejme v apríli alebo máji, do Ruska, kde budú rokovať s potenciálnymi odberateľmi.

Totálna hanba. Brexit očami mladých Britov: O čo vlastne ide?

Po stretnutí s Volodinom odletel Danko z Moskvy do čiernomorského letoviska Soči, kde ho popoludní čaká rokovanie s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Vo večerných hodinách zavŕši Danko svoju jednodňovú návštevu v Ruskej federácii a priletí do Bratislavy.

Môže vás zaujímať

Vo Švajčiarsku sa uskutočnil smútočný pochod na pamiatku rozpusteného ľadovca