Jednou vetou

Angela Merkelová kritizovala najnovšie sankcie USA voči Rusku

Nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Foto: TASR/AP

Nemecká kancelárka Angela Merkelová podrobila dnes kritike hornú komoru amerického Kongresu po tom, ako definitívne prijala zákon, ktorého súčasťou je aj súbor sankcií voči Rusku. S odvolaním sa na Merkelovej hovorcu Steffena Seiberta o tom dnes informovala agentúra DPA.

Merkelová sa svojím dnešným stanoviskom postavila v tejto veci na stranu člena nemeckej vlády, ministra zahraničných vecí Sigmara Gabriela. Šéf rezortu diplomacie spoločne s rakúskym spolkovým kancelárom Christianom Kernom vyjadrili vo štvrtok ostrý nesúhlas s najnovšími sankciami voči Rusku, ktoré ešte v stredu odsúhlasil americký Senát. Obe krajiny sa domnievajú, že sankcie môžu mať negatívny dosah na európske podniky zapojené do dodávok ruského zemného plynu do Európy

„Nemôžeme akceptovať… hrozbu nelegálnych a exteritoriálnych sankcií voči európskym spoločnostiam,“ uviedli v spoločnom vyhlásení kancelár Kern a minister Gabriel.

Obaja politici obvinili USA zo snahy pomáhať americkým dodávateľom zemného plynu na úkor ich európskych konkurentov. Zároveň vyzvali, aby Spojené štáty prestali spájať situáciu na Ukrajine s tým, kto môže dodávať plyn do Európy.

Nové protiruské opatrenia boli pripojené k návrhu zákona o sprísnení sankcií voči Iránu. O celom návrhu hlasoval Senát vo štvrtok.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google