Jednou vetou

Angela Merkelová pricestovala na dvojdňovú návštevu do Číny

Angela Merkelová, archívne 2018

foto: TASR/AP

Nemecká kancelárka Angela Merkelová pricestovala vo štvrtok do čínskej metropoly Peking na rozhovory, ktoré sa budú podľa očakávania sústreďovať na obchodné a diplomatické spory na medzinárodnej scéne, predovšetkým na odstúpenie Spojených štátov od iránskej jadrovej dohody a na severokórejský program na vývoj nukleárnych zbraní.

Merkelová začala návštevu neformálnymi raňajkami s čínskym premiérom Li Kche-čchiangom, po nich nasledovalo jej oficiálne privítanie s vojenskými poctami pred Veľkou sálou ľudu, kde sa konajú zjazdy čínskej komunistickej strany a kde zasadá parlament.

Nemecko aj Čína chcú zachrániť iránsku jadrovú dohodu napriek odstúpeniu USA od nej a zhodujú sa v názore, že denuklearizácia Severnej Kórey musí pokračovať, uviedli diplomatickú zdroje.

Čítajte viac: Merkelová s Putinom rokovali o Ukrajine. O čom rozhodli?

Merkelová sa má vo štvrtok, počas dvojdňovej návštevy, stretnúť aj s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.

S kancelárkou pricestovala malá skupina podnikateľov, informovala tlačová agentúra DPA. V programe bude teda aj téma obchodu, ale Merkelová podľa očakávania nepodpíše žiadne dôležité dohody.

Dvojstranný čínsko-nemecký obchod dosiahol vlani celkový objem 190 miliárd eur.

Tip na čítanie: Dieselová aféra nesmie podľa Merkelovej brániť automobilkám v investíciách

Nemecko sa snaží o lepší prístup na čínsky trh. Nedávne zintenzívnené prešetrovanie čínskych investícií v Európe by mohlo byť tiež témou diskusií.

Nie je jasné, či budú bodom agendy aj ľudské práva v Číne. Aktivisti za ochranu ľudských práv dúfajú, že Merkelová spomenie prípad poetky Liou Sia, vdovy po disidentovi a laureátovi Nobelovej ceny za mier Liou Siao-poovi, ktorú už osem rokov zadržiavajú v domácom väzení bez vznesenia obvinení.

Merkelovej cesta do Číny je „najlepšou a jedinou šancou“ na to, aby poetku tento rok prepustili, vyhlásil jej blízky priateľ Chu Ťia pre agentúru DPA.

Merkelová odcestuje v piatok do inovačného centra Šen-čen na juhu Číny, potom sa vráti do Nemecka.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia