Jednou vetou

Angela Merkelová: Turecko by malo byť po voľbách stabilné a pluralitné

Nemecká kancelárka a líderka Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Angela Merkelová počas tlačovej konferencie po stretnutí lídrov CDU v Berlíne 18. júna 2018

foto: TASR/AP

Nemecká kancelárka Angela Merkelová zablahoželala v pondelok tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi k víťazstvu vo voľbách a vyjadrila záujem spolupracovať s Tureckom ako "stabilnou a pluralitnou" krajinou. Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas zase vyzval Erdogana, aby v Turecku čo najskôr zrušil výnimočný stav, informovali agentúry DPA a AP.

Merkelová poukázala na „dlhoročné priateľstvo“ medzi Tureckom a Nemeckom a blízke osobné vzťahy medzi ich občanmi. Pripomenula tiež skutočnosť, že obe krajiny zasiahol „v podstatnej miere“ prílev utečencov z Blízkeho východu, pričom Ankara „prejavila veľkú zodpovednosť“.

Podľa Merkelovej, ktorej vzťahy s Erdoganom boli v uplynulých rokoch problematické, chce byť Nemecko „partnerom stabilného a pluralitného Turecka, v ktorom budú posilnené demokratická participácia a zachovávanie poriadku právneho štátu“. Šéf nemeckej diplomacie zase popri zasadnutí Rady EÚ v Luxemburgu uviedol, že vzťahy Ankary s Nemeckom, ale aj zvyškom Európy by mohlo zlepšiť zrušenie výnimočného stavu, vyhláseného v Turecku po zmarenom pokuse o prevrat z júla 2016.

Čítajte viac: Minisummit o migrácii ukázal, že je veľa dobrej vôle, vyhlásila Merkelová

Na základe zatiaľ neoficiálnych výsledkov nedeľňajších prezidentských a parlamentných volieb v Turecku bol Erdogan opätovne zvolený za prezidenta už v prvom kole, zatiaľ čo absolútnu väčšinu v parlamente získala jeho koalícia.

Tureckí občania žijúci v Nemecku predstavovali najväčšiu skupinu spomedzi voličov registrovaných mimo Turecka. Z celkového počtu 1,44 milióna oprávnených voličov v Nemecku využilo hlasovanie v predstihu 49,7 percenta. Z predbežných výsledkov vyplýva, že Erdogan získal vyššie percento hlasov v prezidentských voľbách v rámci tureckej komunity v Nemecku než v rámci samotného Turecka.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia