Angela Merkelová začala návštevu Argentíny stretnutím s rabínom v synagóge

Angela Merkelová

Nemecká kancelárka Angela Merkelová začala dnes v Buenos Aires trojdňovú cestu po krajinách Južnej a Strednej Ameriky, v rámci ktorej navštívi popri Argentíne aj Mexiko.

Prvým bodom jej programu bola návšteva synagógy Templo Libertad v argentínskej metropole, kde jej rabín Simom Moguilevsky zaželal mnoho zdravia a síl. Súčasne sa poďakoval za podporu nemeckej vlády pri reštaurovaní Walckerovho organu – diela nemeckého majstra z roku 1932. Rabín ďalej konštatoval, že je preňho veľkou cťou privítať v synagóge nemeckú kancelárku ako najdôležitejšiu európsku osobnosť.

Židovská komunita v Buenos Aires má v súčasnosti asi 250.000 príslušníkov a je najväčšou v Južnej Amerike. Následne čakal na Angelu Merkelovú politický program. Na rokovaniach s argentínskym prezidentom Mauriciom Macrim by sa štyri týždne pred hamburským summitom krajín G20 malo hovoriť o naliehavých celosvetových problémoch vrátane migrácie, ochrany ovzdušia i svetového obchodu.

Analytici s veľkým záujmom očakávajú tlačovú konferenciu oboch štátnikov a osobitne to, do akej miery sa šéfka nemeckej vlády na nej bude profilovať dištancovaním sa od niektorých krokov prezidenta USA Donalda Trumpa.

Môže vás zaujímať

Lesné požiare v Austrálii si vyžiadali už štyri obete