Angela Merkelová začala návštevu Argentíny stretnutím s rabínom v synagóge

Angela Merkelová

Nemecká kancelárka Angela Merkelová začala dnes v Buenos Aires trojdňovú cestu po krajinách Južnej a Strednej Ameriky, v rámci ktorej navštívi popri Argentíne aj Mexiko.

Prvým bodom jej programu bola návšteva synagógy Templo Libertad v argentínskej metropole, kde jej rabín Simom Moguilevsky zaželal mnoho zdravia a síl. Súčasne sa poďakoval za podporu nemeckej vlády pri reštaurovaní Walckerovho organu – diela nemeckého majstra z roku 1932. Rabín ďalej konštatoval, že je preňho veľkou cťou privítať v synagóge nemeckú kancelárku ako najdôležitejšiu európsku osobnosť.

Židovská komunita v Buenos Aires má v súčasnosti asi 250.000 príslušníkov a je najväčšou v Južnej Amerike. Následne čakal na Angelu Merkelovú politický program. Na rokovaniach s argentínskym prezidentom Mauriciom Macrim by sa štyri týždne pred hamburským summitom krajín G20 malo hovoriť o naliehavých celosvetových problémoch vrátane migrácie, ochrany ovzdušia i svetového obchodu.

Analytici s veľkým záujmom očakávajú tlačovú konferenciu oboch štátnikov a osobitne to, do akej miery sa šéfka nemeckej vlády na nej bude profilovať dištancovaním sa od niektorých krokov prezidenta USA Donalda Trumpa.

Môže vás zaujímať

Zelenskyj označil za povolebné priority zastavenie vojny a korupcie