Anglikánski biskupi vyzývajú na zmenu tónu v diskusii o brexite

Ilustračné foto

pixabay,com

Po týždni spoločnosť rozdeľujúcich rokovaní ohľadne snahy Británie vystúpiť z Európskej únie vyzvali v sobotu biskupi anglikánskej cirkvi obyvateľov Spojeného kráľovstva na národnú jednotu. Na politikov i verejnosť zároveň apelovali, aby pri aktuálnej debate používali civilizovanejší tón.

Vo svojom vyhlásení cirkevní hodnostári podčiarkli, že je čas, aby sa do života národa vrátila ušľachtilosť a rešpektovala sa aj mienka tých, čo majú iný názor. Výzva prichádza v čase vášnivých debát okolo dohody o brexite, ktorú dosiahla premiérka Theresa Mayová, vysvetľuje agentúra AP.

O tejto predbežnej dohode o brexite mali poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu rozhodnúť v utorok tento týždeň. Mayová však deň predtým hlasovanie odložila – v nádeji, že sa jej ešte podarí predstaviteľov Európskej únie presvedčiť, aby sa v nej urobilo niekoľko zmien.

V januári bude stretnutie k brexitu a jeho dosahom na SR, oznámil Pellegrini

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker však následne v utorok možnosť opätovného otvorenia rokovaní o dohode upravujúcej podmienky odchodu Británie z Európskej únie vylúčil. Lídri EÚ sa nakoniec zhodli, že britský parlament sa musí rozhodnúť sám. V piatok na záver dvojdňového summitu v Bruseli odkázali do Londýna, že dohoda o brexite sa znovu otvárať nebude.

Mayová z tohto summitu odišla tak, ako naň prišla – so sľubom ďalších rokovaní s európskymi partnermi, aby získala čo najviac upokojujúcich uistení, ktoré by jej pomohli presvedčiť poslancov britského parlamentu, aby v januári súhlasili s textom „rozvodovej“ zmluvy medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ.

Môže vás zaujímať

FOTO: Úrady pripustili, že výbuch sopky si mohol vyžiadať až 13 životov