Jednou vetou

Arabskí veľvyslanci žiadajú od šéfa OSN vyšetrenie úmrtí v Gaze

Ilustračné foto

FOTO: TASR /AP

Veľvyslanci arabských krajín apelovali na generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby spustil nezávislé vyšetrovanie úmrtí 18 Palestínčanov, ktorých zabili minulý týždeň počas protestného pochodu proti desaťročie trvajúcej izraelskej blokáde pásma Gazy. Informovala o tom vo štvrtok tlačová agentúra AP.

Tuniský veľvyslanec Muhmmad Chálid Chijárí, ktorý vedie arabskú skupinu v OSN, vyhlásil, že jej členovia privítali skoršiu výzvu generálneho tajomníka Guterresa na nezávislé a transparentné vyšetrovanie. Palestínsky veľvyslanec Rijád Mansúr povedal po štvrtkovom stretnutí s Guterresom, že odpoveď lídra OSN bola „pozitívna“. Mansúr dodal, že Guterres vyjadril vážne znepokojenie nad úmrtím civilistov. Mansúr zdôraznil, že arabská skupina aj Guterres dávajú prednosť nezávislému vyšetrovaniu, ale palestínski vyslanci dodávajú, že sú aj iné modely vyšetrovacích misií.

Regionálne združenie arabských štátov tiež požaduje, aby smrť 18 Palestínčanov počas protestov v oblasti hranice pásma Gazy s Izraelom vyšetril Medzinárodný trestný súd (ICC) so sídlom v Haagu. Generálny tajomník Ligy arabských štátov (LAŠ) Ahmad Abúl Ghajt to povedal v stredu počas oficiálnej návštevy portugalského Lisabonu. Okrem mŕtvych si potýčky medzi palestínskymi demonštrantami a izraelskou armádou vyžiadali aj vyše 1400 zranených. Palestínski organizátori označujú protesty, na ktorých sa zúčastnili desaťtisíce ľudí, za nenásilné. Izraelská armáda však obvinila militantné palestínske hnutie Hamas, ktoré pásmo Gazy ovláda, že využíva „tieto násilné nepokoje na to, aby maskovalo teror.“

Podľa izraelskej armády demonštranti hádzali do izraelských vojakov kamene a zápalné fľaše a napriek varovaniam sa približovali k pohraničnému oploteniu. Armáda preto podľa vlastných vyjadrení musela do „hlavných podnecovateľov“ násilností začať strieľať.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia