Arabský parlament vyzval Európu na uznanie Palestíny a východného Jeruzalema

Mesto Jeruzalem.

Foto: pixabay.com

Arabský parlament vyzval v stredu na uznanie palestínskeho štátu s východným Jeruzalemom ako jeho hlavným mestom. V liste adresovanom predsedom parlamentov niekoľkých európskych krajín predseda Arabského parlamentu Mišál Salámí vyjadril nádej, že tieto zákonodarné zbory danú iniciatívu podporia.

Listy boli zaslané parlamentom Británie, Írska, Portugalska, Francúzska, Talianska, Španielska, Luxemburska, Belgicka a Grécka, informovala agentúra Anadolu. „Akékoľvek rozhodnutia alebo opatrenia zacielené na zmenu identity, štatútu alebo demografie Jeruzalema nebudú mať nijaký právny účinok,“ vyhlásil Salámí. Americký prezident Donald Trump vlani 6. decembra oficiálne uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, čím vyvolal pobúrenie na celom svete, ako aj protesty na palestínskych územiach.

Jeruzalem zostáva stredobodom dlhoročného blízkovýchodného konfliktu, pričom Palestínčania dúfajú, že východný Jeruzalem – okupovaný od roku 1967 Izraelom – sa stane hlavným mestom nezávislého palestínskeho štátu. Arabský parlament so súčasným sídlom v Káhire je orgánom Ligy arabských štátov (LAŠ), regionálneho združenia arabských krajín. Jeho vznik bol iniciovaný v roku 2001 na summite LAŠ v jordánskom Ammáne.

Môže vás zaujímať

Venezuelu zvolili za nového člena Rady OSN pre ľudské práva